aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

 ikona

W Krzeszowie trwa dzisiaj Święto Światła. W ten sposób obchodzona jest 399. rocznica odnalezienia cudownej ikony.

W zakrystii bazyliki trwa czuwanie modlitewne przed ikoną. O godzinie 17:00 ikona zostanie przeniesiona do ołtarza głównego, rozpocznie się Eucharystia, a następnie nabożeństwo Święta Światła.

Ikona powstała najprawdopodobniej w XIII wieku. Jest najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce. Jej pochodzenie nie jest pewne. Jedna z legend mówi, że wraz z rycerzami wracającymi z czwartej krucjaty trafiła do Rimini, a z tego włoskiego miasta do Krzeszowa przeniosły ją anioły. Druga wersja związana jest z Bolkiem I, który miał zobaczyć ikonę wykonaną przez pustelnika i w tym miejscu ufundował klasztor. Została napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu.

Ślad po ikonie zaginął w 1426 podczas najazdu husytów. Prawdopodobnie obraz ukryli zakonnicy. Żaden z nich nie przeżył ataku Husytów, nikt nie wiedział, gdzie ikona została schowana.

Ikona odnaleziona została 18 grudnia 1622 roku w niezwykłych okolicznościach. Podczas remontu zakrystii, spod posadzki wydobywał się snop światła. Promień wskazywał drogę do zniszczonej skrzyni, w której znajdowała się nienaruszona ikona. W 1937 roku ikona poddana została konserwacji, zdjęto z niej barokową warstwę przywracając oryginalny wygląd. Papież Jan Paweł II koronował krzeszowską Matkę Boską 2 czerwca 1997 roku podczas uroczystości w Legnicy.

 

 

REKLAMA