aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. FEPB

Zakończono prace przy konserwacji klasycystycznej chrzcielnicy w krzeszowskim opactwie. Dzięki funduszom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Wspieranie Działań Muzealnych w tym roku przeprowadzona została konserwacja zabytkowej XIX-wiecznej chrzcielnicy, która przechowywana jest w dawnych kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP.

Zgodnie z umową podpisaną 24 czerwca całkowity koszt zadania: ?Krzeszów, Muzeum opactwa, kontynuacja konserwacji zbiorów muzealnych ? Chrzcielnica (pocz. XIX w.)? wyniosła 32 000 zł. Wysokość dofinansowania to 25 500 zł. W ramach zadania przeprowadzono pełną konserwację techniczną i estetyczną zabytku, który będzie eksponowany w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Klasycystyczna chrzcielnica powstała w 1801 r. w Krzeszowie. Jej autorem jest rzeźbiarz Marian Lachel, który wraz ze swoim ojcem Józefem Lachelem byli twórcami tzw. IV warsztatu krzeszowskiego. Chrzcielnica ustawiona jest w kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Zabytek posiada budowę kielichową. Na okrągłej podstawie umieszczono walcowaty trzon ozdobiony pionowo spływającymi wolutami łączonymi girlandami i kwiatami. Czasza chrzcielnicy zdobiona jest pionowymi pasami naprzemiennie gładkimi i żłobkowanymi. Na pokrywie znajdują się cztery spiętrzone woluty zwieńczone umieszczonymi na okrągłym cokoliku rzeźbami Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie Chrztu Chrystusa. Chrzcielnica w całości wykonana z drewna pokrytego gruntami kredowo-klejowymi, polichromowana ? marmoryzacja w kolorach szaro ? niebieskim ze złoconymi dekoracjami snycerskimi oraz rzeźbami.

W ubiegłym roku zostało przeprowadzone skanowanie 3D chrzcielnicy. Z efektami tej pracy mogą się Państwo zapoznać na stronie https://maryjny.org/zabytek/bazylika-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny-w-krzeszowie/.

fot. FEPB

 

REKLAMA