aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Chełmsko Śląskie - Dzień Strażaka

Pogoda pokrzyżowała plany strażakom ochotnikom z powiatu kamiennogórskiego, którzy dzisiaj (sobota, 17 maja) obchodzili w Chełmsku Śląskim Dzień Strażaka.


Uroczystość miała rozpocząć się przemarszem jednostek spod chełmskiej remizy na rynek. Na głównym placu odprawiona miała być polowa msza święta. Padający deszcz zmusił strażaków do skrócenia przemarszu i odprawienia mszy w chełmskim kościele.

Po nabożeństwie wręczone zostały strażackie odznaczenia.

Dzień Strażaka był szczególnym świętem dla jednostki z Chełmska Śląskiego, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Jednostka powstała w listopadzie 1964 roku po przekształceniu straży pożarnej w zakładach lniarskich. Początkowo dysponowała dodgem z przyczepkę przekazanym przez wojsko. Kolejnymi pojazdami były stary. Najpierw 25, później 200 (do dzisiaj służy w Jarkowicach) i 244 (do dzisiaj w jednostce w Chełmsku). W 2001 roku z Państwowej Straży Pożarnej pozyskany został tarpan honker (Jaśko). W 2010 roku gmina kupiła strażakom Gazelę (Felek). W 2000 roku jednostka uzyskała sztandar. W 2005 włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie w chełmskiej jednostce dział 24 członków zwykłych, 11 honorowych oraz 10 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

REKLAMA