aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. GITD

Krokodylek Tirek od lat uczy najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Grono jego przyjaciół z roku na rok powiększa się. Teraz do jego szkoły dołączy kolejnych 15 tys. uczniów. A to wszystko dzięki wsparciu unijnych funduszy. Projekt „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” uzyskał dofinansowanie, które umożliwi zwiększenie zasięgu oddziaływania projektu, z jego równoczesną rozbudową i unowocześnieniem.

Klasa szkolna. W centrum stoi Krokodylek Tirek, w inspekcyjnej czapce i z czerwonym plecaku. Ma wyciągniętą prawą dłoń, macha. Za krokodylkiem, od lewej okno z żaluzjami, biurko - na nim stos dokumentów, za nim krzesło, a nad nim na ścianie wisi telewizor. Bezpośrednio za Tirkiem jest tablica - koloru czarnego, na niej napis kredą Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka. Po prawej, za krokodylkiem szafa, na niej segregatory, a nad szafą, wisi na ścianie zegar. Po prawej drzwi.
„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” w nowej odsłonie
„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Projekt realizowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę podpisano 10 marca 2023 r. Wartość projektu oszacowano na 7 500 000 zł (z czego 6 375 000,00 to dofinansowanie ze środków UE).

Korzyści płynące z funduszy unijnych przeznaczonych na transport i infrastrukturę transportową odczuwa praktycznie każdy obywatel naszego kraju, bez względu na wiek. Przykładem tego jest dofinansowany projekt z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest skierowany do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a którego celem jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze – mówi Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Krokodylek Tirek – główny bohater projektu – w nowej odsłonie i z rozszerzonym programem edukacyjnym będzie uczył najmłodszych bezpiecznego zachowania na drodze i w jej pobliżu, w trakcie podróży autokarem, ale też na rowerowej wycieczce, czy przejażdżce hulajnogą. Będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi zachowaniami – w tym, jakim zagrożeniem może być korzystanie przez pieszego z telefonu, czy innych urządzeń rozpraszających uwagę.

Od lat stawiamy na edukację wczesnoszkolną, wychodząc z założenia, że inwestycja w wiedzę i umiejętności najmłodszych, zaprocentuje za kilka lat, kiedy będą już dorosłymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzięki dofinansowaniu mamy możliwość unowocześnić projekt i rozszerzyć jego ofertę edukacyjną, zainwestować w dodatkowe narzędzia edukacyjne, jak większa liczba miasteczek ruchu drogowego, animowane filmy edukacyjne, czy artykuły odblaskowe. Będzie również konkurs dla szkół, dotyczący tematyki brd. Nowa odsłona projektu pozwoli nam dotrzeć do większej grupy odbiorców i jeszcze skuteczniej edukować, aby na polskich drogach było coraz bezpieczniej – podkreśla Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

15 tys. uczniów będzie mogło dołączyć jeszcze w tym roku do „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka”. W ramach projektu planowana jest realizacja 250 lekcji w szkołach i przedszkolach. I na tym nie koniec. Kolejnych kilka tysięcy dzieci, ale też i ich opiekunów, będzie miało szansę poznać Tirka i jego przyjaciół – a co ważniejsze – zasady, jakie stosują bohaterowie projektu w ruchu drogowym, w trakcie wydarzeń towarzyszących, jak konferencje, pikniki i eventy. Wydarzenia te będą organizowane w wybranych miejscowościach na terenie kraju.

Cele projektu to upowszechnianie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych na terenie całego kraju, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz nabycie umiejętności ich identyfikacji, a także postępowania w sytuacji ich wystąpienia oraz popularyzacja zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dorosłych uczestników ruchu drogowego i wsparcie merytoryczne pracowników placówek oświatowych w zakresie edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie czekaj! Już zgłoś swoją szkołę do projektu
Jesteś nauczycielem lub dyrektorem placówki oświatowej? Już dziś zgłoś swoich uczniów do udziału w projekcie! Spotkania z edukatorami ITD i ulubieńcem najmłodszych – maskotką ITD Krokodylkiem Tirkiem ruszają już wkrótce. Dla wszystkich uczestników lekcji ITD przygotowała upominki edukacyjno-odblaskowe.

Żeby zgłosić placówkę do udziału w projekcie, wystarczy wysłać wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uwaga!!! Liczba miejsc ograniczona. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

REKLAMA