aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra, radni

Grupa radnych zwołała dzisiaj konferencję prasową, na której wyjaśniała powody nieprzyjmowania ostatnich uchwał przygotowywanych przez burmistrza. Przypomnijmy, Janusz Chodasewicz chciał zaciągnąć 11 mln zł obligacji na budowę basenów i drogi, a później zachęcał radnych do przekazania 1,2 mln zł TBS-owi.

Oba pomysły nie znalazły poparcia większości rady. Dzisiaj ma się odbyć kolejna sesja nadzwyczajna. Na wniosek burmistrza radni kolejny raz będą rozważać dodatkowe wsparcie dla TBS-u.

Obecni na konferencji radni wskazywali, że są za budową basenów, budynków wielorodzinnych i innymi propozycjami burmistrza, ale uważają, że miasta w tej chwili na to nie stać.

Radni nadal uważają, że pieniądze z Polskiego Ładu na zalew i drogę nie przepadną. Według nich, za pozyskane pieniądze trzeba zrealizować inne zadania, bez konieczności dokładania swoich pieniędzy. Zamiast budować baseny można wykonać ścieżki wokół zalewu. Z informacji z mediów zajmujących się sprawami samorządów wynika, że jest to możliwe.

Zmiany w wykorzystaniu dotacji zapowiadał również wojewoda podczas spotkania z samorządowcami w starostwie oraz premier na spotkaniu w Centrum Kultury. Szczegóły nie zostały wtedy podane. - przypis redakcji.

Radni wyjaśniali, że planując inwestycje zakładano niewielki udział środków własnych. W przypadku basenów miało to być 10%. Teraz proporcje w finansowaniu się zmieniły i miasto będzie musiało pokryć ponad połowę kosztów.

Nowa informacja dotyczy budowy mieszkań przez TBS przy ul. Staszica. Radny Łukasz Sławiński dotarł do dokumentu potwierdzające rozstrzygnięcie przez TBS przetargu na budowę tego budynku. Decyzja zapadła wczoraj, a dopiero dzisiaj sprawą dotacji zajmą się radni. Według radnego oznacza to, że budynek i tak powstanie i nie ma groźby oddania rządowych pieniędzy.

Radni mówili, że pomiędzy dwoma sesja zwołanymi na wniosek burmistrza a dotyczącymi przekazania dodatkowego 1,2 mln zł dla TBS-u, burmistrz się z nimi nie spotkał. Nie próbował przekonać do zmiany decyzji. - Burmistrz robi wszystko, by szkalować radnych głosujących przeciwko - oświadczył Sławomir Sławiński.

Radny Janusz Jarosz przypomniał, że w mieście muszą się znaleźć pieniądze na remonty starych budynków.

Konferencja zorganizowana została jako reakcja radnych na politykę informacyjną burmistrza. Janusz Chodasewicz przekazuje podczas konferencji swoje spojrzenie na sytuację w mieście, w tym na decyzje rady. Radni również chcą mieć możliwość przedstawienia swoich poglądów w sposób krótszy niż dzieje się to na sesjach.

 

REKLAMA