aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

policja

Luty rozpoczął się od intensywnych opadów śniegu i silnych mrozów. Te niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób, które nie posiadają dachu nad głową, a dodatkowo spożywają alkohol myśląc, że jest to dobry pomysł. Nie wiedzą jednak, że mocne trunki szybciej wychładzają organizm i może dojść do hipotermii. Dlatego dla nich, kilka godzin w niskiej temperaturze na ławce, skwerze czy w parku są bardzo niebezpieczne. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, a być może nasz jeden telefon uratuje komuś życie!


Kamiennogórska policja apeluje aby wspólnie pomagać takim osobom. Liczymy na dobre serca ludzi, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebującego. Jeżeli uważasz, że sytuacja, w której się znajduje osoba, grozi bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia – zadzwoń na numer alarmowy 112! Szybka reakcja służb ratowniczych w przypadku wyziębienia organizmu ma kluczowe znaczenie.
Jeśli wiesz, że w Twoim rejonie znajduje się osoba bezdomna, która może potrzebować pomocy, możesz to również zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, dzięki temu odpowiednie instytucje będą mogły dotrzeć do tej osoby i jej pomóc. -> https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Osoby starsze, schorowane czy samotne, lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które nie potrafią lub nie są w stanie rozpalić w piecu czy zapewnić źródła ciepła podczas tej pory roku są kolejną grupą, od której nie powinniśmy odwracać wzroku. Jeżeli w Twoim otoczeniu znajduje się taka osoba, zastanów się czy nie zaproponować jej pomocy w tych podstawowych czynnościach. O takiej sytuacji możesz powiadomić jej rodzinę czy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Intensywne działania służb zwiększają bezpieczeństwo osób bezdomnych. Nie zapominajmy jednak o tym, że my również możemy im pomóc, wykazując się obywatelską postawą i reagując na zagrożenie.
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze

REKLAMA