aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra, TBS, Władysław Niemas

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze istnieje od 1995 roku. Do realizacji ma przygotowanych 14 inwestycji.

TBS w Kamiennej Górze utworzyły cztery samorządy: miasto Kamienna Góra, gmina Kamienna Góra, Lubawka i Marciszów. Dzisiaj spółka ma czternastu udziałowców. Najwięksi to Oława i Legnica. Od początku prezesem jest Władysław Niemas.

Pierwszy budynek powstał w Kamiennej Górze przy ul. Papieża Jana Pawła II. Obecnie TBS ma ponad 1,4 tys. mieszkań i ponad 10 tys. m2 powierzchni użytkowej. W budynkach TBS-u działa poradnia lekarska, centrum rehabilitacji oraz przedszkole. Ostatni budynek na terenie Kamiennej Góry oddany został do użytku w 2003 roku.

Obecnie przygotowywanych jest 14 inwestycji, w tym dwie w Kamiennej Górze. Część projektów trzeba modyfikować, dopasowując pod zmieniające się wymogi kolejnych pomocowych programów. Na razie nie wiadomo, kiedy te zadania uda się rozpocząć. Ostatnio unieważnione zostały cztery przetargi na budowę obiektów m.in. na ul. Staszica w Kamiennej Górze. Powodem była cena. Zgodnie z planem koszt metra kwadratowego mieszkania miał wynosić 5,5-6 tys. zł. Wykonawcy zaproponowali 10 tys. zł. Prezes ma nadzieję na pozyskanie środków z nowego programu oraz na zredukowanie oczekiwań firm budowlanych. Ma nadzieję, że budowy w Kamiennej Górze (ul. Staszica), Jedlinie Zdroju i Jaworze uda się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Plany na dalszą przyszłość są ambitne. TBS gotowy byłby przejąć i przebudować m.in. były dworzec kolejowy w Lubawce. Na razie jednak rada nie wyraziła nawet chęci udziału w przebudowanie, dużo mniejszego, budynku w Chełmsku Śląskim.

Prezes zachęca mieszkańców do oszczędzania. Sam deklaruje, że nie wyłączy całego oświetlenia. TBS planuje inwestycje, które mogą obniżyć koszty eksploatacji obiektów m.in. wyposażenie budynków w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii.

 

REKLAMA