aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - system WRP (Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta)

W sali witrażowej kamiennogórskiego ratusza odbyło się dzisiaj (poniedziałek, 16 września) spotkanie promujące system WRP (Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta).

 

System organizuje fundacja Ludzie Jesieni. WRP bazuje na silikonowych opaskach zakładanych na nadgarstek. Na opasce widnieje unikatowy, sześciocyfrowy kod, jego podanie podczas wzywania pomocy poprzez numer 112 pozwala na identyfikację osoby wraz z historią jej chorób. W opasce zatopiony jest również układ elektroniczny pozwalający na odczytanie danych dotyczących np. imienia i nazwiska, czy telefonu kontaktowego do wskazanej osoby poprzez system NFC dostępny w wielu komórkach.

System WRP działa na razie w Jaworze i Legnicy. Wdrażany jest właśnie w Kamiennej Górze. Fundacja pozyskała na ten cel 5 tys. zł z budżetu miasta. Za tę kwotę udostępni 150 opasek i opłaci roczny abonament. Po roku dane mają pozostać w bazie, ale fundacja prosi o wpłatę 2 zł miesięcznie (24 zł rocznie) na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu. Wniesienie opłaty umożliwia aktualizację danych np. o nowe choroby, czy zażywane leki.

Przystąpienie do systemu możliwe jest po wypełnieniu ankiety. Jedną cześć, dotyczącą danych osobowych, wypełnia osoba zainteresowana udziałem w systemie, drugą lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wypełnioną ankietę wysłać do fundacji, która zakoduje i wyśle opaskę. Formularz dostępny jest na stronie systemu WRP. Ma być dostępny w Urzędzie Miasta Kamienna Góra oraz u Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Janusza Jarosza, który wspiera rozwój systemu w mieście.

Dostęp do zgromadzonych danych mają na razie tylko dyspozytorzy pogotowia z Legnicy. Jednostka ta obsługuje również powiat kamiennogórski.

Kamienna Góra - system WRP (Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta)

 

REKLAMA