aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze

Kto powiedział, że osoba z niepełnosprawnością nie może cieszyć się z żeglowania? Okazuje się, że może. Dowiedli tego podopieczni ośrodków z Kamiennej Góry i okolic Kamienia Pomorskiego, którzy wraz z opiekunami wzięli udział w rejsie Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze.

Żeglarze, rozmieszczeni na sześciu jachtach, pokonali 160 kilometrów (88Mm). Początkowo trochę speszeni, szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. Niektórzy sami zasiedli za sterami. Było wspólne żeglowanie pod czujnym okiem sterników, elementy terapii, przygotowanie posiłków, dbanie o porządek i bezpieczeństwo, oraz relaks: plażowanie, zawieranie nowych znajomości na integracyjnym ognisku i tańcach na dyskotece w lokalnych ośrodkach wsparcia oraz zwiedzanie osady Wikingów na wyspie Wolin. Do tego, mnóstwo wrażeń, smak przygody i nowo zdobyte umiejętności. Po zakończeniu rejsu, świeżo upieczeni żeglarze otrzymali dyplomy.

Tak o rejsie wypowiada się sternik, Henryk Olech: - Na jachcie miałem dwóch opiekunów i pięć osób z zespołem Downa. Dało się ogarnąć całość i przy wydatnej pomocy "pasażerów" prowadzenie jachtu nie było trudne. Pewnie, trzeba było ich mieć cały czas na oku i wykluczyło to moją nieobecność nawet chwilową na pokładzie. "Pasażerowie" okazali się wdzięcznymi uczniami i szybko zaczęli pomagać, nawet wtedy gdy nie było to konieczne. A różnych już miałem załogantów na pokładzie. Tu stoicki wręcz spokój, nawet gdy przy powrocie na Zalewie wiało dobrą piątką i zafalowanie powodowało spore kołysanie jachtu. Nie było jakichkolwiek narzekań typu daleko jeszcze?

Wrażeniami z rejsu podzieliła się też fotoreporter tego wydarzenia, Małgorzata Kawka: - Organizatorzy zadbali o dopięcie wszystkich szczegółów logistycznych. Sternicy dzielili się swoim bogatym doświadczeniem i uczyli osoby z trudniejszą percepcją trudnej sztuki żeglowania i zapewniania bezpieczeństwa sobie oraz załodze. Natomiast uczestnicy, z których każdy boryka się z ograniczeniem w swoim życiu uczyli wszystkich hartu ducha i pochylania się nad drobiazgami, których zazwyczaj w codziennym biegu nie dostrzegamy.

Organizatorzy rejsu pragną podziękować władzom: staroście Kamiennej Góry, Jarosławowi Gęborysowi, burmistrzowi Wolina, Eugeniuszowi Jasiewiczowi oraz staroście Kamienia Pomorskiego, Markowi Matysowi za wsparcie i życzliwość oraz wspaniałym sternikom: Pawłowi Lewandowskiemu, Andrzejowi Kotwickiemu, Arturowi Bukowskiemu, Janowi Hasiorowi oraz Henrykowi Olech.

Rejs, zorganizowany przez komandora Roberta Bzdegę i kier. Katarzynę Pisarek, odbył się 21-25 maja na Zalewie Szczecińskim, trasa wiodła od Lubczyny przez Wolin i Kamień Pomorski do Dziwnowa i z powrotem. Wzięło w nim udział 36 podopiecznych i 12 opiekunów z Powiatowego Ośrodka Wsparcia - Środowiskowy Dom Samopomocy Kamienna Góra, Zespołu Szkół Specjalnych Kamienna Góra, Domu Pomocy Społecznej Szarocin, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Katarzyny Rogowiec Wojcieszów, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy Wałbrzych, Środowiskowego Domu Samopomocy Wałbrzych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim.

Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze

Link do galerii zdjęć (dzięki uprzejmości Małgorzaty Kawki):
https://photos.google.com/share/AF1QipOXq46dWysbyhMirafCnv94ivOc2bsVhdktFzRK9zpKHyf1wHnbvp38rj4hgjHUpg?key=UjN2RTZVMXhmWDFoYXgtR0xmUmJ4dFZKY3ZuV1BB

 

REKLAMA