aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - fot. ap

W sobotę (10 września) kamiennogórscy policjanci zatrzymali 57-latka z narkotykami. Prowadząc dalsze czynności odkryli ciało 7-miesięcznego dziecka.

Aktualizacja 13.09.2016, godz. 15:37, komunikat prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 7 miesięcznego chłopca Milana W. oraz dystrybucji przez jego ojca oraz dziadka środków odurzających, tj. czynu z art. 155 k.k. i  inne.

W dniu 10 września 2016 roku w miejscowości Ptaszków funkcjonariusze policji zatrzymali do kontroli 57 ? letniego Wiesława W. mieszkańca Kamiennej Góry, przy którym ujawniono znaczną ilość substancji odurzających w postaci amfetaminy oraz metaamfetaminy.

W związku z powyższym podjęto działania zmierzające m.in. do przeszukania mieszkania zajmowanego przez jego syna ? Roberta W., usytuowanego na terenie Kamiennej Góry.

W lokalu tym nie znaleziono żadnych środków odurzających. Natomiast w jednym z pomieszczeń ujawniono zwłoki 7 miesięcznego dziecka, które prawdopodobnie nie żyło już od kilku dni.

W mieszkaniu przebywali ponadto: ojciec dziecka ? Robert W., jego matka ? Agata W. oraz ich 2,5 letnia córka.

Z wstępnej opinii biegłego patomorfologa wynika, że wyjściową przyczyną zgonu dziecka było zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych przy współistnieniu upośledzenia stanu odżywienia znacznego stopnia.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy przedstawiono Agacie W. zarzut umyślnego narażenia swojego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez nie zapewnienie mu należytej opieki, w tym opieki medycznej i doprowadzenia do jego zgonu, tj czynu z art. 160 § 2k.k. i art. 155 k.k. w zw z art. 11 § 2 k.k.

Agata W. przesłuchana w charakterze podejrzanej wyjaśniła, że nie korzystała z żadnej pomocy medycznej ponieważ nie była ubezpieczona.

Wczoraj, w godzinach popołudniowych, Prokurator Rejonowy w Kamiennej Górze, celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze podzielił stanowisko prokuratora i w dniu dzisiejszym zastosował wobec Agaty W. tymczasowy areszt.

Natomiast Robertowi W. przedstawiono zarzut wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci amfetaminy, metaamfetaminy i innych tj. czynu z art. 56 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a jego ojcu Wiesławowi W. posiadania znacznej ilości takich środków oraz usiłowania wprowadzenia ich do obrotu tj. czynu z art. 62 ust. 2 cyt. ustawy i inne.

Wnioski o zastosowanie wobec wyżej wymienionych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące Prokurator Rejonowy w Kamiennej Górze skierował wczoraj i w tym samym dniu zostały one uwzględnione przez Sąd.

W chwili obecnej trwają w sprawie dalsze czynności dowodowe, w tym zmierzające do ustalenia odpowiedzialności ojca 7 miesięcznego Milana W., w związku z zaistniałym zgonem.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
Violetta Niziołek

Aktualizacja 13.09.2016
Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec matki areszt tymczasowy. Podczas zeznań w sądzie matka potwierdziła, że wychodziła na spacery z martwym dzieckiem.

Aktualizacja 17:55
 Wstępne wyniki sekcji zwłok wykazały, że Milan zmarł na skutek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Według wstępnej opinii stwierdzono u niego upośledzenie stanu odżywienia. W mózgu znaleziono ropne ogniska mające być skutkiem braku opieki medycznej. Dokładna data zgonu znana będzie po kolejnych badaniach.

Chłopiec wyszedł ze szpitala 14 lutego. Po porodzie ważył 3,2 kg. Od tego czasu nigdy nie był u lekarza, nie przechodził obowiązkowych szczepień. W chwili śmierci ważył 5 kg, przy typowej wadze 8-10 kg. Matka zeznała, że dziecko wymiotowało, nie pamięta jednak kiedy to było. Nie poszła jednak do lekarza, ponieważ rodzina nie była ubezpieczona, nie miała pieniędzy na prywatne badania. Kobieta nie wiedziała, że dzieciom należy się bezpłatna pomoc lekarska. Ojciec dziecka zeznał, że pracował dorywczo lub szukał pracy poza Kamienną i nie znał stanu dziecka.

Kamienna Góra - fot. ap

Jak informuje prokurator Ewa Szumińska cała trójka dorosłych usłyszała dzisiaj zarzuty. Mężczyznom postawiono zarzuty związane z narkotykami. Dziadek i ojciec zmarłego dziecka  odpowiadać będą za posiadanie znacznej ilości środków psychotropowych oraz usiłowanie wprowadzenia ich do obrotu. W obu przypadkach sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Ojciec już był skazany za podobne przestępstwa, karę odbył. Możliwe, że usłyszy dodatkowe zarzuty związane ze śmiercią dziecka.

Matka zmarłego dziecka usłyszała zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia poprzez niewykonanie obowiązkowych badań i szczepień. Prokuratura chce również kobietę zatrzymać w areszcie. Sąd podejmie decyzję jutro.

Brak należytej opieki nad dzieckiem mógł być wynikiem używania przez matkę środków psychotropowych. Starsze dziecko, 2,5-letnia dziewczynka, znajduje się pod opieką babci ze strony matki.

Kamienna Góra

Oryginalna informacja
Prowadząc działania operacyjne policjanci zatrzymali, jadącego skuterem, 57-letniego mieszkańca gminy Kamienna Góra. Mężczyzna miał przy sobie 387 gram amfetaminy i 57 gram metaamfetaminy. 

 

Po zatrzymaniu policjanci zdecydowali się na przeszukanie jednego z mieszkań na terenie Kamiennej Góry. Nie zostali wpuszczeni, musieli wyważyć drzwi. Podczas przeszukania ujawnili, przykryte kocem, ciało 7-miesięcznego dziecka. Lekarz ocenił, że dziecko zmarło 4-5 dni wcześniej. Dzisiaj odbędzie się sekcja zwłok, która powinna wyjaśnić dokładny czas zgonu i jego przyczyny.

 

W tej sprawie zatrzymani zostali rodzice dziecka ? 24-letni ojciec i 21-letnia matka. Ich drugie dziecko, 2,5-letnie, przekazane zostało pod opiekę wskazanej przez rodziców osobie.

 

REKLAMA