aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. pracuj.pl

Jeżeli lubisz podróże, a opieka nad dziećmi i spędzanie z nimi czasu sprawia Ci wiele radości, to zawód wychowawcy kolonijnego może być dla Ciebie odpowiedni. Stanowisko to cieszy się dużą popularnością szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy to podopieczni często wybierają się na przeróżne wycieczki. Sprawdź koniecznie jak zostać wychowawcą kolonijnym!

Jakie są obowiązki wychowawcy kolonijnego?

Do jednego z najważniejszych obowiązków wychowawcy kolonijnego należy opieka nad uczestnikami wycieczki i dbanie o ich bezpieczeństwo. Jednocześnie osoba na tym stanowisku zajmuje się organizacją czasu wycieczki, planuje różnorodne aktywności. Celem jej działań jest zapewnienie dzieciom dobrej i bezpiecznej zabawy, tak aby mogły one pozytywnie wspominać wyjazd.

Jak zostać wychowawcą kolonijnym?

Aby móc pracować jako wychowawca kolonijny, należy spełnić określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 roku wymagania. Analizując ten dokument, można wywnioskować, że wychowawcą kolonijnym może zostać osoba:

  • pełnoletnia,
  • nie została ukarana za umyślne przestępstwo,
  • z wykształceniem co najmniej średnim,
  • z ukończonym kursem na wychowawcę wyjazdu.

Oprócz tego, podczas aplikacji na stanowiska pracy np. poprzez portal Pracuj.pl wymagane jest przedstawienie swojego życiorysu oraz listu motywacyjnego. Jednocześnie czasami zdarza się, że w wymaganiach związanych z pracą znajduje się zapis o książeczce sanepidowskiej. Jest ona potrzebna wtedy, gdy dana osoba byłaby odpowiedzialna za wydawanie posiłków dzieciom. Kandydat na wychowawcę kolonijnego powinien również zostać skierowany na badania, które wykluczą przeciwwskazania do pełnienia danej funkcji.

Jaki powinien być wychowawca kolonijny?

Wychowawca kolonijny powinien być przede wszystkim otwarty na ludzi i komunikatywny. Oprócz tego, do wykonywania tego zawodu przydadzą się cierpliwość i empatia oraz poczucie odpowiedzialności. W momencie planowania zajęć dla dzieci wymagana jest również dobra organizacja i bycie kreatywnym. Dzięki takiemu zestawowi cech charakteru praca na tym stanowisku będzie przyjemna i nie będzie sprawiała żadnych problemów.

Ile dzieci może mieć pod opieką wychowawca kolonijny?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej jeden wychowawca może opiekować się maksymalnie 20 dzieci. Liczba ta zmniejsza się do 15 w przypadku, gdy wychowankowie mają mniej niż 10 lat. Jednocześnie opiekun może sprawować opiekę nad jedynie dwoma niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi uczestnikami.

REKLAMA