aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Każdy z nas ma w szafie ulubione ubrania. Sukienki, bluzki, spodnie, które często nosimy i zestawiamy z innymi częściami garderoby, mogą szybko ulec zniszczeniu - stracić barwy i fason. Aby dłużej wyglądały jak nowe, musimy je nie tylko w odpowiedni sposób przechowywać, ale przede wszystkim prać i suszyć.  Bardzo często robimy to nieprawidłowo. Radzimy, jak sprawić, aby nasza garderoba dłużej wyglądała jak nowa. 

 

1. Pranie ręczne czy pralka automatyczna?

2. Parametry prania. Jak dobrać odpowiedni program?

3. Wysoka skuteczność prania i suszenia

 

Pranie ręczne czy pralka automatyczna ? 

Nasze babcie twierdziły, że żadna pralka nie jest w stanie wyczyścić ubrań i innych tekstyliów tak dobrze, jak dwie ręce, balia i tara. Na szczęście to już zamierzchła przeszłość. Na rynku dostępne są łatwe w obsłudze pralki, które dokładnie usuną wszelkie zabrudzenia, plamy i nieprzyjemne zapachy. Ważny jest też sposób ich użytkowania. Najlepsze pralki to takie, które poradzą sobie nawet z najbardziej delikatną odzieżą w niskich temperaturach prania. Chociaż nie ma jednego oficjalnego rankingu pralek, to jednak użytkownicy bardzo chwalą pralki Electrolux, ze względu na ich skuteczność prania. Jednak nawet najbardziej wytrzymałe pralki nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będziemy używać ich w prawidłowy sposób. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem cyklu prania, należy posegregować zabrudzone ubrania. Bardzo ważne jest oddzielenie białych i jasnych sztuk odzieży od kolorowych. Jeśli tego nie zrobimy, to np. niebieskie dżinsy mogą w czasie prania "puścić farbę" i biała koszula prana wraz z nimi stanie się błękitna. Oddzielenie jasnych sztuk odzieży od kolorowych to pierwsza zasada, gwarantująca prawdziwie czyste pranie. Druga, to uważne czytanie oznaczeń na metkach. Znajdziemy tam informacje na temat rodzaju tkanin, temperatury prania, sposobu suszenia i prasowania. Niektóre z nich są oznaczone specjalnymi symbolami, ale można je bez trudu rozszyfrować za pomocą internetu. Pamiętajmy też, że bęben pralki ma określoną pojemność. Wnętrze pralki nie może być przeładowane, ponieważ powoduje to większe zużycie wody i energii oraz mniej skuteczne pranie. 

Cykl prania. Jak dobrać odpowiedni program?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej uszyte są nasze ubrania. Delikatny jedwab należy prać w niskiej temperaturze temperaturze, natomiast bawełna wyjdzie bez szwanku z prania w gorącej wodzie. Im chłodniejsza woda, tym mniejsze zużycie prądu. Energooszczędna pralka Electrolux z linii Perfect Care, potrafi sama dostosować parametry prania do wsadu. Pralka sama dobierze też zużycie wody do wagi pranej odzieży. Przy lżejszych zabrudzeniach i delikatniejszych tkaninach, istnieje możliwość skrócenia czasu prania. Ważna jest także ilość używanych detergentów. Częstym błędem popełnianym przez użytkowników pralek, jest dodawanie zbyt dużej ilości proszku. Lepiej używać kapsułek, które łączą w sobie cechy płynu do prania i zmiękczania wody. Marka Electrolux, jako pierwsza wprowadziła rozwiązanie w postaci specjalnej szufladki na kapsułki. Dzięki temu detergent aktywuje się o 60 proc. szybciej, niż umieszczony bezpośrednio w bębnie. Pralki z linii Perfect Care cechuje najwyższa klasa efektywności prania. Niektóre modele same zmiękczają wodę, a niektóre wyposażone są w programy prania parowego Urządzenie pobiera wodę do generatora pary i wykorzystuje ją w czasie prania. Jest to najbardziej ekologiczny i najmniej inwazyjny sposób, ponieważ nie wymaga używania dodatkowych detergentów i powoduje o wiele mniej zagnieceń tkaniny. Ubrania nie wymagają potem prasowania i z pewnością dłużej będą wyglądały jak nowe. Pranie parowe, to także duża oszczędność wody. 

Wysoka skuteczność prania i suszenia

Jak już powiedzieliśmy, najlepsze pralki automatyczne zapewniają niskie zużycie energii i wody i posiadają kilka  programów prania, dostosowanych do rodzaju tkanin. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy będzie to pralka ładowana od frontu czy od góry. Przy mocnych zabrudzeniach, warto zaprogramować pranie wstępne, aby łatwiej pozbyć się uporczywych plam. Wówczas osiągniemy doskonałe rezultaty prania. Do usunięcia mniejszych zabrudzeń, wystarczy program typu "szybkie pranie". Dobrze też jest sprawdzić, jaka jest maksymalna prędkość wirowania w danym programie. Ubrania z delikatnych materiałów, wymagają wolniejszego wirowania. W przeciwnym razie mogą szybciej ulec zniszczeniu. Wiadomo też, że dobra pralka automatyczna pracuje cicho, nawet przy wyjątkowo długim czasie eksploatacji. Do najcichszych pralek należą te z linii Perfect Care marki Electrolux. Najnowocześniejsze modele posiadają tez kilka ciekawych funkcji, jak choćby możliwość dołożenia prania w trakcie pracy urządzenia. Możemy je na chwilę zatrzymać, po to, by włożyć sukienkę czy spodnie, o których zapomnieliśmy. Inne funkcje to dodatkowe płukanie, wyświetlacz, na którym można sprawdzić ile czasu zostało do końca prania, oraz skracanie czasu pracy urządzenia. Przy wyborze pralki, warto zastanowić się także nad kupnem suszarki. To duże ułatwienie, jeśli nie mamy miejsca na rozwieszenie odzieży. Poza tym suszenie jej na słońcu, może powodować blaknięcie kolorów. A przecież chodzi nam o to, by nasze ubrania, dłużej wyglądały jak nowe. 

 

 Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

 

REKLAMA