aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Odświeżenie paneli MDF to doskonały sposób na to, by nadać mieszkaniu nieco nowego wyglądu

Jeszcze w latach 90. XX w. na ścianach bardzo wielu mieszkań królowała drewniana boazeria. Dzisiaj tego rodzaju dekoracje przeżywają swój renesans, a rynkowa oferta została wzbogacona o efektowne panele ścienne MDF. Wykorzystuje się je do aranżowania salonów, przedpokojów, pokoi dziecięcych, czy sypialni. Miejmy jednak na uwadze to, że panele ścienne bardzo często są dekoracją stosunkowo wyrazistą i może się nam ona po jakimś czasie zwyczajnie znudzić. Co wtedy? Czy można takim panelom nadać świeżości? W jaki sposób je odnawiać?

Odświeżenie paneli MDF to doskonały sposób na to, by nadać mieszkaniu nieco nowego wyglądu. Co więcej, sama renowacja paneli nie jest ani szczególnie kosztowna, ani czasochłonna. Natomiast efekt może nas pozytywnie zaskoczyć.

Malowanie paneli ściennych MDF

Jednym z najprostszych sposobów na odnowienie paneli MDF jest ich pomalowanie. Pamiętajmy jednak, że przed samym malowaniem musimy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię paneli. Powinniśmy też przetrzeć je benzyną ekstrakcyjną. Dopiero po wykonaniu tych czynności powinniśmy przejść do malowania. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać możemy zastosować farbę kredową lub akrylową. Natomiast samo malowanie możemy wykonać na kilka sposobów.

Możemy oczywiście malować panele za pomocą pędzla. Jednak w tym przypadku na powierzchni mogą pozostać smugi, by wyeliminować ten efekt, należy nałożyć farbę podwójnie. Jeśli z pędzlem nam nie po drodze, możemy z powodzeniem użyć wałek. W tym przypadku musimy liczyć się z tym, że trudniej dostępne miejsca i tak będzie trzeba pomalować pędzlem. Najefektywniejszą, najbardziej precyzyjną i wyjątkowo szybką metodą jest malowanie paneli ściennych MDF metodą natryskową.

Po pomalowaniu koniecznie powinniśmy też zabezpieczyć powierzchnię paneli MDF. Warto na nie nałożyć wosk czy też lakier. W ten sposób panele na dłużej zachowają świeżość.

Innym sposobem odnowienia paneli jest bezinwazyjne użycie okleiny samoprzylepnej. Jest to wyjątkowo szybka metoda odświeżania paneli, a także daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo i bardzo elegancko prezentujących się oklein.

 

REKLAMA