aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Dania przygotowywane z kuropatwy są dziś uznawane za jedne z najbardziej luksusowych. Charakterystyczny, unikatowy smak kuropatwy sprawia, że smak wpisuje się w najbardziej wysublimowane upodobania kulinarne. Jakie właściwości wykazuje mięso kuropatwy? Jakie dania przygotowuje się z wykorzystaniem popularnej kuropatwy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Kuropatwa i jej krótka charakterystyka

Kuropatwa jest ptakiem, który powszechnie występuje na terenie całej Polski. Już nasi dziadkowie doceniali walory smakowe kuropatwy, polując na nią i serwując na staropolskich stołach. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach kuropatwy występują rzadziej w środowisku naturalnym, wciąż napotkać można je w wielu kuchniach renomowanych restauracji, jak i w zaciszu własnego domu. Oprócz doskonałego smaku kuropatwy są ptactwem przepięknie wybarwionym. Odnaleźć można na nich kolory czerni, bieli, czerwieni czy cegły. Ptaki prowadzą skryty tryb życia. Najczęściej napotkać można je na polach uprawnych, łąkach czy niewielkich rozmiarów lasach. Dziś ich populacja znacznie się zmniejszyła, a największe zagrożenie stanowią dla nich lisy oraz zdziczałe psy. Kuropatwa jest dziś prawdziwym rarytasem ze względu na mocno reglamentowane polowania. Na szczęście coraz częściej w sklepach napotkać można mięso hodowlane kuropatwy, po które warto sięgnąć. 

Właściwości odżywcze mięsa z kuropatwy

Mięso z kuropatwy, oprócz tego, że pełne smaku, wykazuję także wiele cennych wartości odżywczych, które wnoszą do naszego organizmu całą, bogatą gamę różnorodnych wartości. Kuropatwa jest skarbnicą niezwykle łatwo przyswajalnego białka. W mięsie odnaleźć można także wiele składników mineralnych, takich jak np. fosfor, żelazo, cynk, wapń, magnez, jak również witaminy z grupy B. To sprawia, że kuropatwa mrożona tuszka wykazuje wiele, dobroczynnych właściwości. Witamina B3 utrzymuje dobrą kondycję mięśni, doskonale regenerując je po wysiłku fizycznym. Witamina B6 wykazuje korzystny wpływ na ciśnienie krwi, jak również pracę serca. W mięsie kuropatwy występuje także cenna witamina B12, która to wpływa na bardzo dobrą pracę i funkcjonowanie mózgu, pamięć, koncentrację, jak również właściwą pracę całego układu nerwowego. Warto także zaznaczyć, że mięso z kuropatwy obniża "zły" cholesterol LDL. Nic więc dziwnego, że mięso kuropatw uważane jest za jedno z najbardziej szlachetnych, delikatnych i korzystnych dla naszego zdrowia.

Kuropatwa na talerzu, czyli wykorzystanie mięsa w kuchni 

Kuropatwa uważna jest za mięso dietetyczne. W 100 g dostarczymy dla naszego organizmu jedynie 108 kcal. To sprawia, że tak lekkie i pyszne mięso możemy wykorzystać do wielu, bardzo różnorodnych dań. Kuropatwa to prawdziwy rarytas, który nie wymaga skomplikowanej obróbki. Rozmrożenie, opłukanie, pokrojenie na kawałki, a następne natarcie mieszanką soli, rozmarynu, tymianku i pieprzu, będzie zabiegiem wystarczającym. Tak przygotowane mięso należy pozostawić na około dwie godziny w chłodnym miejscu. Kuropatwę możemy wykorzystać do przygotowania wielu dań. Jednym z najbardziej popularnych jest owinięcie mięsa w plaster tłustej szynki bądź boczku. Całość związujemy nicią, piekąc w 200°C. Po przyrumienieniu temperaturę zmniejszamy do 180°C. Mięso możemy podać w asyście ziemniaków, wymyślnych surówek oraz innych znakomitości- wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Co więcej, do tak delikatnego mięsa idealnym uzupełnieniem będzie imbir, czosnek, cytryna czy ziarna jałowca. Mięso z kuropatw możemy dusić także w winie czy śmietanie. Wybitnym dodatkiem do drogocennego mięsa będą także grzyby. Niezwykle ciekawą "wariacją" na talerzu będzie podanie mięsa z kuropatwy w zestawieniu z agrestem, brzoskwiniami bądź jabłkiem- słodycz owoców będzie perfekcyjnie podkreślać szlachetny smak mięsa.

Kuropatwa, pochodząca z nieco starszego ptactwa, będzie doskonałym mięsem do stworzenia słynnego rosołu, innych zup czy gulaszu. Do rosołu doskonałym połączeniem będzie mięso kuropatw oraz gołębi. 

Szukasz wyjątkowego w smaku, doskonałego dla zdrowia, delikatnego mięsa? Postaw na mięso kuropatw, które zachwyca swoim charakterystycznym, wyrazistym aromatem, dodającym unikatowego charakteru wielu daniom. 

 

REKLAMA