aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło zdjęcia: diego1012 / Shutterstock.com

Badania pokazują, że ziarna kawowca znano już 1000 lat p. n. e. w Etiopii. Początkowo jednak nie używano ich do sporządzenia naparu. Jedzono je za to razem z solą. Kawę jako napój odkryto dość późno, bo dopiero w XV wieku. Dziś powraca się do tego, jak wykorzystywano ziarna kawowca przed naszą erą, np. w formie deserów.

Kawa jako posiłek

Ziarna kawy są chętnie wykorzystywane w cukiernictwie do wyrobu ciast i deserów. Wiele miłośników kawy również we własnych domostwach próbuje swoich sił w wypiekach z wykorzystaniem ziaren kawy, np. w formie bułeczek kawowych do śniadania. Ludzie ci są świadomi, że zwykła zmielona kawa dostępna w każdym sklepie nie nada takiego wyrazu, jaki chcieliby nadać swoim wyrobom. Dlatego też coraz więcej osób szuka dobrej palarni kawy. Takie miejsca na bieżąco wypalają ziarna kawy, dzięki czemu jest ona zawsze bardzo świeża. To niezwykle ważne, gdyż dzięki temu aromat jest bardziej wyczuwalny, co dla kawoszy jest niezwykle ważne.

W diecie keto (nisko węglowodanowej, wysoko tłuszczowej) kawa kuloodporna dość często zastępuje śniadanie. Pije się ją nie tylko po to, by postawić się na nogi, ale również po to, by zapewnić sobie już od rana dostęp do tłuszczu. Przepis na nią jest niezwykle prosty. Wystarczy zaparzyć świeżo zmieloną kawę i dodać do niej 1-2 łyżeczki oleju MCT lub kokosowego oraz 1-2 łyżeczki niesolonego masła.

Kawa do picia

Postrzeganie kawy jako dodatku do ciast czy deserów dla niektórych może być minimalnie zaskakujące. Natomiast zaskoczeniem dla nikogo nie jest fakt, że kawa jest jednym z popularniejszych napoi. Kawę pija się w różnych miejscach na świecie i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej rozpoczęcia dnia.

Jest wiele sposobów na picie kawy, tak samo jak wiele jest różnych odmian ziaren kawowca i sposobu jego pozyskiwania. Szeroki wybór różnych kaw można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę np. „dobra kawa ziarnista sklep”. Kupowanie ziaren kawy przez Internet wydaje się całkiem dobry pomysłem, bo wiele tak zwanych rzemieślniczych palarni oferuje świeżo wypalane ziarna, które bywają bardziej aromatyczne niż te, które są produkowane masowo i trafiają na sklepową półkę w hipermarkecie.

Źródło zdjęcia:

diego1012 / Shutterstock.com

 

REKLAMA