aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Oprócz ludzi, którym wystarczy przeglądanie mediów społecznościowych, wśród użytkowników globalnej sieci znajdziemy także osoby o szczególnych wymaganiach, potrzebujące bardziej zaawansowanych funkcji. Jeżeli musimy zapewnić dostęp do Internetu w większym mieszkaniu, czy w małej firmie, a do tego chcemy mieć możliwość zdalnego dostępu do lokalnego dysku, czy kamer monitoringu, musimy dobrać odpowiedni router. Na szczęście, urządzenie takie nie musi być ani skomplikowane w konfiguracji, ani bardzo drogie.

Router to powszechnie stosowane urządzenie sieciowe, którego rolą jest przesyłanie danych pomiędzy sieciami komputerowymi. Router internetowy w szczególności,  pośredniczy w komunikacji pomiędzy Internetem, a lokalną siecią komputerową w domu lub firmie. Po pierwsze musimy więc dobrać takie urządzenie, które będzie w stanie obsłużyć łącze od naszego dostawcy, np. xDSL po kablu telefonicznym, sieci TV kablowej, światłowodzie, kablu ethernetowym, czy przez LTE/5G. Bardziej uniwersalne routery https://fritzbox.com.pl/Router-modem-WiFi-VPN-bezpieczne-polaczenia-internetowe-blog-pol-1540379351.html potrafią obsłużyć wiele rodzajów dostępu, nawet jednocześnie.

Oprócz podłączenia do sieci globalnej, musimy zadbać o odpowiedni interfejs dla urządzeń lokalnych: komputerów, laptopów, tabletów i telefonów. Przyda się w tym celu szybki, gigabitowy switch, ale przede wszystkim bezprzewodowy punkt dostępu, najlepiej w standardzie Wi-Fi 6.

Jeżeli w domu, czy małej firmie zasięg Wi-Fi nie dociera wszędzie, należy zastosować wzmacniacz sygnału. https://fritzbox.com.pl/pol_m_Wzmacniacze-WiFi-159.html To niewielkie urządzenie wystarczy podłączyć do prądu i skonfigurować (zwykle naciskając jeden przycisk), aby zasięg Wi-Fi się zwiększył, a transmisja stała się stabilna.

Aby z naszą domową, czy firmową siecią łączyć się bezpiecznie z odległych lokalizacji i korzystać z lokalnych zasobów, musimy wyposażyć się w router obsługujący VPN. Technologia ta pozwala wykorzystać publiczny Internet do bezpiecznej transmisji danych.  To tak, jak byśmy na dnie ogólnoświatowego oceanu położyli swój prywatny rurociąg (zwany „tunelem VPN”) i bezpiecznie przesyłali nim swoje dane. Technologia VPN pozwala łączyć zarówno pojedyncze komputery zdalne z oddaloną siecią jak i całe segmenty sieci, znajdujące się np. w różnych miastach. Nad bezpieczeństwem transmisji czuwa szereg algorytmów protokołu IPSec, który umożliwia połączenie, w tym autoryzacja urządzeń i silne algorytmy szyfrowania.

 

REKLAMA