aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

W ostatnich latach zanotować można znaczny wzrost popularności instalowania paneli słonecznych. Gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają użytkowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku ze słońca, niż z tradycyjnych paliw kopalnianych. Takie rozwiązanie niesie za sobą sporo korzyści, m.in. pod względem ekologicznym.

Zasady działania fotowoltaiki

Głównym zadaniem paneli słonecznych jest zamiana energii pochodzącej ze Słońca na energię elektryczną. Zjawisko to działa na zasadzie konwersji. Wytworzona energia nie różni się niczym od tej, która płynie powszechnie w domowych gniazdkach. Przy tym jest ona darmowa, a jej zasoby praktycznie nieograniczone. Według naukowców, Słońce w ciągu doby jest w stanie dostarczyć na Ziemię tyle energii, ile ludziom wystarczyłoby do zaspokojenia potrzeb energetycznych przez prawie 25 lat. Choć popularność tego typu rozwiązań stale rośnie, to jednak nadal energia słoneczna nie jest wykorzystywana na aż tak dużą skalę.

Aspekt ekologiczny

Fotowoltaika przynosi szereg korzyści dla środowiska, gdyż działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Do produkcji energii panele fotowoltaiczne nie potrzebują żadnych paliw kopalnych, więc nie emitują dwutlenku węgla czy innego rodzaju gazów szkodliwych dla atmosfery i naszej planety. Z tego względu prąd pozyskiwany z instalacji fotowoltaicznej nazywany jest czystą energią elektryczną. Należy także podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne nie generują opadów, z którymi mamy coraz większy problem.

fot. wp

Niższe rachunki za prąd

Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej powoduje zmniejszenie rachunków za energię kupowaną z sieci, ponieważ urządzenia domowe w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej. Instalacja fotowoltaiczna wymaga niemałej inwestycji, która początkowo wydaje się wysoka, jednak będzie się ona stopniowo zwracać w postaci stale malejących rachunków za energię. Opłacalność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, szczególnie w obliczu prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej pobieranej z sieci.

Dowolność miejsca montażu

Modułowy charakter paneli pozwala rozbudować ilość paneli o dowolnym czasie, ale również na umieszczenie ich w najkorzystniejszym miejscu. Oczywistym wyborem jest dach, ale w przypadku, kiedy nie jest to najbardziej wydajne rozwiązanie, można zdecydować się na umieszczenie ich np. na gruncie. Dlatego przed podjęciem decyzji o miejscu zainstalowania paneli warto skonsultować się ze specjalistą ds. fotowoltaiki. Dzięki temu najlepiej wykorzystany będzie potencjał działki.

fot. wp

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Wzrost wartości działki

Jedną z korzyści, o których rzadko się pamięta jest to, że instalując panele fotowoltaiczne, automatycznie zwiększa się wartość nieruchomości, co będzie mieć znaczenie podczas jej sprzedaży czy wynajmu. Przy czym istotne będą nie tylko bezpośrednie korzyści, ale i możliwe przychody ze sprzedaży do sieci energetycznych nadwyżek pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej energii.

 

 

REKLAMA