aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp Zdrowy wzorzec żywieniowy obejmuje wybór produktów ze wszystkich grup żywnościowych (warzywa, owoce, zboża, nabiał i żywność białkowa, w tym ryby), spożywanych w zalecanych ilościach i w ramach zapotrzebowania kalorycznego.

Zdrowe wzorce żywieniowe obejmują żywność, która dostarcza witamin, minerałów i innych składników prozdrowotnych oraz nie zawiera lub zawiera niewielkie ilości cukrów, tłuszczów nasyconych i sodu.

Dowody naukowe wskazują, że wzorce żywieniowe, w których jest stosunkowo więcej ryb, są związane z promocją zdrowia kości - zmniejszeniem ryzyka złamań biodra, zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nadwagi lub otyłości, zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka.

Jedzenie ryb jako część zdrowej diety

Według dietetyków w zdrowej i zbilansowanej diecie powinieneś spożywać co najmniej 8 jednostek owoców morza lub ryb (mniej w przypadku dzieci) tygodniowo w diecie liczącej 2000 kalorii.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny spożywać od 8 do 12 porcji tygodniowo różnych owoców morza o niższej zawartości rtęci. Ryby dostarczają kluczowych składników odżywczych, które wspomagają rozwój mózgu dziecka. Wspomagają również rozwój rdzenia kręgowego dziecka. Ryby dostarczają żelaza i cynku, które wspomagają układ odpornościowy dzieci. Ryby są również źródłem innych składników odżywczych, takich jak białko, witamina B12, witamina D i selen.

Co z rybami złowionymi przez rodzinę lub przyjaciół

Jeśli ktoś z twoich przyjaciół lub Ty sam lubisz wędkowanie i zdarza Ci się jeść własnoręcznie złowione ryby to świetny sposób na urozmaicenie diety tanim kosztem, ale musisz pamiętać, że w tych rybach jest dużo większe ryzyko zawartości szkodliwych związków takich jak rtęć i inne zanieczyszczenia pochodzące z wód. Staraj się wybierać czyste zbiorniki wodne przebadane przez odpowiednie instytucje.Wiele ciekawych tematów na temat zdrowia na meridiasprzedam.plom.pl

Ryby są smaczne i łatwe w przygotowaniu

Z tego powodu włączenie ich do swojej diety powinno być stosunkowo łatwe. Spożywanie ryb jeden lub dwa razy w tygodniu jest wystarczające, aby czerpać z nich korzyści. Jeśli to możliwe, wybieraj ryby złowione w naturalnym środowisku, a nie hodowlane. Dziko żyjące ryby zawierają zwykle więcej kwasów omega-3 i są mniej narażone na zanieczyszczenie szkodliwymi substancjami.

Łososia można przyrządzać w formie pieczonej, smażonej lub gotowanej. Dobrze komponuje się z wieloma warzywami i ziarnami. Możesz go podawać z ulubionymi dodatkami i sosami, a świetnie sprawdza się z sokiem z cytryny.

 

REKLAMA