aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Dąbrówka

Podczas corocznej imprezy Zlot Krasnali odbywającej się na terenie Głazów Krasnoludków we wsi Gorzeszów, miało miejsce podsumowanie i prezentacja projektu realizowanego przez Gminę Kamienną Górę pt.: Poznaj region wspólnie z Dąbrówką. Edukacja regionalna dla najmłodszych.


Wszystkie dzieci, które pojawiły się tego dnia w rezerwacie otrzymały kolorowanki, kredki i słodkie niespodzianki. Natomiast uczestnicy konkursu dotyczącego zaproponowania hasła promującego turystykę na Ziemi Kamiennogórskiej, nagrodzeni zostali grami planszowymi. Do punktu rejestracyjnego wpłynęło aż 50 ciekawych propozycji! Najlepsze z nich opublikujemy niebawem. Być może to najciekawsze wykorzysta w niedalekiej przyszłości Dąbrówka?

Dąbrówka

? Działania edukacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców gminy Kamienna Góra nie były nowatorskie, bowiem projekt z założenia był kontynuacją pierwszego na tym terenie i cieszącego się dużą popularnością przewodnika dla dzieci, którego bohaterką i przewodniczką była dziewczynka o imieniu Dąbrówka ? mówi pomysłodawca i koordynator projektu Patryk Straus z urzędu gminy. Przewodnik i jego rynkowy sukces stał się przyczyną do kontynuacji edukacji regionalnej dla najmłodszych w nieco zmienionej formie, ale wciąż z główną bohaterką Dąbrówką. Tak więc w trakcie tego projektu dla potrzeb mieszkańców gminy, ale też całego powiatu i przyjeżdżających tu turystów, została wyprodukowana gra planszowa wykorzystująca ważne dla regionu postacie i miejsca historyczne. Zaskakująca forma tej gry jest jej dodatkowym atutem. Grę dopełnia malowanka dla najmłodszych, w której na poszczególnych kartach umieszczone zostały obok obiektów zabytkowych również rośliny chronione, a także elementy kulturowe regionu. Wszystkie rysunki opatrzone są krótkimi opisami. A jeśli jest malowanka, to muszą być kredki. I takie także znajdują się w komplecie projektu. Od marca do końca czerwca w każdy czwartek na stronie portalu powiatowa.info ukazywały się krótkie historyjki z zagadkami. W lipcu poprawne odpowiedzi zostały nagrodzone zestawami dla najmłodszych podróżników. Jako pierwsi poprawne odpowiedzi przesłały dzieci z Ogorzelca: Ania Makaś (lat 11) oraz Mateusz Makaś-Gąsior (lat 7).

Dąbrówka

W ramach projektu powstał również spot reklamowy oraz zaktualizowano stronę internetową poświęconą Dąbrówce i przewodnikowi dla dzieci (www.ziemiakamiennogorska.pl). Słodkim dopełnieniem są cukierki "krówki"  zawinięte w papierki z logotypem projektu.

 

Nie widzisz filmu? Kliknij tutaj

Projekt był kontynuacją pierwszego przewodnika dla dzieci: "Ziemi Kamiennogórskiej ? tutaj mieszkam, czyli przewodnik dla najmłodszych", stąd też autorami rysunków i tekstów byli ci sami twórcy: ilustracje wykonał Krzysztof Olszak, wszystkie zamieszczone teksty napisała Sławomira Klijanowicz ? Marciniec. Nowością w projekcie była firma zajmująca się tworzeniem gry: Polskie Gry Planszowe, oraz firma tworząca spot reklamowy "Czerwona Głowa".

Celem projektu było zainteresowanie najmłodszych historią regionu, zabytkami, atrakcjami przyrodniczymi i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Projekt miał również na celu pobudzenie u najmłodszych mieszkańców Ziemi Kamiennogórskiej ciekawości świata, która zawsze zaczyna się od najbliższej okolicy. Jej poznanie, zrozumienie i co ważne docenienie powoduje chęć poznania innych regionów i potrzebę własnego rozwoju. Znajomość własnej "małej ojczyzny" buduje tożsamość i więzi społeczne. Pierwszy przewodnik dla dzieci, który powstał w 2011 r., a cieszył się ogromna popularnością, udowodnił że istnieje zapotrzebowanie na tego typu wydawnictwa, a najmłodsi mieszkańcy Ziemi Kamiennogórskiej chcą poznawać okolicę przy pomocy nie tylko rodziców, ale dedykowanymi dla nich wydawnictwami.

Budżet projektu to prawie 32 tys. zł brutto, z czego 80 % pochodzi z unijnego programu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystkie wykonane w ramach projektu produkty (gry, broszury, kredki, cukierki) będą dystrybuowane bezpłatnie jako materiał edukacyjny oraz promocyjny. Wszystkie przedszkola, szkoły i świetlice z terenu gminy Kamienna Góra otrzymają komplety bezpośrednio od gminy. Pozostałe jednostki z innych gmin otrzymają komplety na wniosek pisemny. Wszystkie materiały będą również dystrybuowane jako materiały promocyjne np. na targach turystycznych oraz jako nagrody na różnego rodzaju imprezy: Dzień Dziecka, imprezy dla dzieci, konkursy, zakończenie roku szkolnego itp.

Dąbrówka

 

REKLAMA