aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
S3

Wczoraj w Sadach Dolnych podpisana została umowa na budowę dwóch ostatnich odcinków S3 prowadzących z Bolkowa przez Kamienną Górę do Lubawki. Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat dla naszego regionu. Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwana od ćwierć wieku droga w końcu zostanie wybudowana.

 

Prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku. Odcinek od Kamiennej Góry do Lubawki ukończony powinien zostać do 2021 roku, natomiast z Bolkowa do Kamiennej Góry do 2023.

Wspólnie z mieszkańcami Kamiennej Góry, Lubawki, Bolkowa i innych miejscowości walczyliśmy o tę decyzję od wielu lat. Organizowaliśmy blokady dróg krajowych, w tym w samej Kamiennej Górze. Osobiście lobbowałem i rozmawiałem z przedstawicielami władz centralnych i wojewódzkich, przekonując decydentów jak ważna jest to trasa dla Kamiennej Góry i regionu, że jest gwarantem ożywienia gospodarczego i społecznego tego terenu. Pozwoli na rozwój wszystkich miast leżących na jej trasie.

Od wczoraj wierzę, że nasze starania przyniosły efekt, a Kamienna Góra dostała szansę, której nie można zmarnować.

Po rozpoczęciu budowy z pewnością zwiększy się zainteresowanie przedsiębiorców terenami wzdłuż tej trasy. Miasto już dzisiaj przygotowuje działki z przeznaczeniem na duże inwestycje. Tu współpracować chcemy ściśle ze Specjalną Strefą Ekonomiczną Malej Przedsiębiorczości, aby wspólnie stworzyć i promować ofertę inwestycyjną skierowana do biznesu w kraju i za granicą.

Bardzo ważna jest też kwestia łącznika drogi S3 z całą aglomeracją wałbrzyską, w tym, najbardziej interesujący nas odcinek od obecnej trasy Wałbrzych-Kamienna Góra do węzła w Ptaszkowie (Węzeł Kamienna Góra Północ). Od dłuższego już czasu lobbujemy za takim właśnie rozwiązaniem, uznając je za najbardziej korzystne dla tej części województwa.

Teraz niezbędne jest dalsze skuteczne zabieganie o realizację projektów wokół S3. To ogromne wyzwanie na kolejne 5 lat. Jego realizacja zależeć będzie przede wszystkim od sprawności, doświadczenia i umiejętności współpracy kamiennogórskiego samorządu.

Krzysztof Świątek - Burmistrz Kamiennej Góry