aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-MB

W dniu 18 listopada 2021 roku uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesujących i aktywizujących ich warsztatach piekarskich "Pieczemy Pizzę” w „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Dobkowa i podejściu do „Galerii Pod Aniołem” trzecioklasistów powitała Lusia – uroczy pies gospodarzy. Następnie spotkali się z Agatą i Bogusławą Rudnickimi, które zaprosiły przybyłych „małych adeptów piekarnictwa” do pracowni piekarniczej urządzonej w stylu „Góralskiej chatki z drewna”, gdzie zaproponowały im krótki odpoczynek po przejeździe z konsumpcją drugiego śniadania.

Przystępując do zajęć edukacyjnych trzecioklasiści rozpoznawali „tajemniczą zawartość” stojących na stołach wysokich pojemnikach, a ich prawidłowe odpowiedzi były nagradzane przez prowadzące warsztaty „żółwikami”. Następnie mali kamiennogórzanie zostali podzieleni na 5 „piekarskich rodzin”, które wybrały swoich szefów, a po umyciu rąk zakładały ochronne fartuchy i zajmowały miejsca przy stołach. Każdy zespół został wyposażony w ściereczki i otrzymał przepis na pizzę. Po przeczytaniu przepisu oraz zapamiętaniu składników pierwszego etapy – rozczynu – kupowali potrzebne w tym procesie produkty: kostkę drożdży, łyżeczkę cukru i wodę w sklepiku, za które wraz z pojemnikiem i drewnianą łyżką płacili uśmiechem. Na wszystkich stołach były drewniane stolnice i mali piekarze ochoczo przystąpili do przygotowania rozczynu wytrwale mieszając „zakupione produkty” umieszczone w pojemnikach drewnianą łyżką. Po sprawnym przygotowaniu rozczynu ponownie ruszyli na zakupy kolejnych produktów potrzebnych do przygotowania ciasta na pizzę. Tym razem potrzebowali 3 szklanki mąki  oraz szczyptę soli. Po wymieszaniu wszystkich produktów w otrzymanych od „mistrzyń piekarstwa” miskach, dodawali do nich przygotowany poprzednio rozczyn rozpoczynając najdłuższy z „piekarskich procesów” – wyrabianie ciasta korzystając z „uważnego oka” oraz konstruktywnej pomocy prowadzących warsztaty w osiągnięciu wszystkiego o czym marzy każdy „adept sztuki piekarskiej”.

Po utrwaleniu sobie poszczególnych etatów tego procesu, wyposażone w drewniane wałki wszystkie „piekarskie rodziny” przystąpiły do rozwałkowywania ciasta. Rozwałkowane części ciasta były przez nich dzielone na trzy części, które  wkładali do otrzymanych od prowadzących warsztaty piekarskie okrągłych blach , smarowali przygotowanym sosem pomidorowym i układali na nich "zakupione' produkty: kukurydzę, pieczarki, wędlinę oraz starty na tarce żółty ser.  Wypełnione tak przygotowaną pizzą blachy do pieczenia przekazywali pani Agacie, która kolejno umieszczała je w piecu piekarskim. Po zakończeniu procesu pieczenia pachnące i pięknie upieczona pizza trafiła na stoły  poszczególnych „piekarskich rodzin”, i z ogromnym apetytem została skonsumowana przez „małych adeptów sztuki piekarskiej”. 

Przygotowana przez trzecioklasistów pizza była bardzo pyszna i smakowała wszystkim uczestnikom warsztatów piekarskich „Pieczemy pizzę”, a nie zjedzone kawałki zostały zapakowane  i zabrane przez nich do domów rodzinnych. Po zakończeniu bardzo ciekawych, inspirujących oraz aktywizujących trzecioklasistów warsztatów był jeszcze czas na drobne pamiątkarskie zakupy wyrobów ceramicznych.

Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z AGATĄ i BOGUSŁAWĄ RUDNICKIMI i panią Gosią na tle pracowni ceramicznej „kamiennogórscy adepci piekarstwa” podziękowali IM za ciekawie i mile spędzony czas, nowe wiadomości oraz inspirującą pomoc w trakcie trwania aktywizujących ich do zespołowej pracy warsztatów „Pieczemy pizzę” będących najlepszym i najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy o sztuce piekarskiej.

Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zauroczeni stworzoną przez gospodynie GALERII POD ANIOŁEM  twórczą atmosferą oraz gościnnością w niej  autokarem PKS Kamienna Góra powrócili przez Lipę, Kaczorów oraz Marciszów do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników wycieczki edukacyjnej byli: Małgorzata Bąk – wychowawczyni klasy, Magdalena Etryk – nauczycielka i Teresa Czepiel – babcia.

REKLAMA