aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 23 września 2020 roku uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków”. Trzecioklasiści wzięli udział w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Kamiennogórscy Tropiciele Przyrody korzystając z bardzo pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” koło Gorzeszowa. Jadąc minibusem PKS Kamienna Góra zatrzymali się na krótki postój obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 130-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem „Pomnik Przyrody prawem chroniony”. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana „DIABELSKĄ MACZUGĄ”. Piaskowcowa kałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty „1813-1913”. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z „Diabelską Maczugą” w tle wsiedli do minibusu, którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków”. Po dojściu na miejsce odpoczynku zrobili sobie krótki odpoczynek na konsumpcję drugiego śniadania.

Przed wyruszeniem na zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich uczestnicy wycieczki przypomnieli sobie warstwową budowę lasu i zostali podzieleni przez wychowawczynię na trzy zespoły: runa leśnego, podszytu oraz wysokich drzew. Poszczególne zespoły zostały wyposażone w kartki papieru, na których notowali swoje obserwacje w danej warstwie lasu podczas przyrodniczego spaceru. Następnie podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis „REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW” oraz GODŁO POLSKI. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia ruszyli leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody widzieli wiele szyszek – leśnych owoców będących przysmakiem wiewiórek. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach – żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze skalnymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki dotarli na polanę, gdzie czekało już na nich ognisko przygotowane przez dwóch rodziców oraz mogli z radością przystąpić do pieczenia sobie smakowitych kiełbasek.

Po zjedzeniu upieczonych przez siebie kiełbasek i kromek chleba mali tropiciele przyrody zdawali relacje, z poczynionych w trakcie przyrodniczego spaceru, obserwacji poszczególnych warstw lasu, a następnie wzięli udział w konkursie rozpoznawania gatunków drzew w czym pomagał im klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych „Czyj to liść” wydany przez Nadleśnictwo Kamienna Góra.

Następnie z rozsypanek ochoczo układali widziane na trasie obiekty przyrody objęte prawną ochroną przyrody, w tym grupę dwóch lip drobnolistnych w Krzeszówku, skałkę piaskowcową „Diabelska Maczuga” oraz wybrane skałki w rezerwacie przyrody Głazy Krasnoludków”.

Na zakończeniu udanej eskapady do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” znaleźli jeszcze czas na wspólne zabawy na polanie oraz wesołe śpiewy przy ognisku..

Niestety, czas spędzony na łonie natury bardzo szybko płynie więc uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń z pobytu w urokliwych Gorzeszowskich Skałkach powrócili minibusem PKS Kamienna Góra do swojej szkoły.

W trakcie wycieczki wszyscy trzecioklasiści poznają pomniki przyrody oraz jeden z dwóch rezerwatów przyrody w naszym powiecie kontynuowali wypełnianie warunków umożliwiających im przyznanie odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Bożena Gwiżdż – wychowawczyni klasy, Monika Nackowska – nauczyciel, Jacek Cebula i Wiesław Długosz – rodzice oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA