aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 17 maja 2019 roku na wycieczkę edukacyjną do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie wybrali się uczniowie dwóch klas – V b oraz V e – ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. uczestnicząc w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szklarskiej Poręby wysiedli obok malowniczej granitowej skałki Marianki i udali się do budynku KCEE.

Tam spotkali się z edukatorami Centrum – Leszkiem Skrętkowiczem oraz Anetą Sikorą, którzy Sali Projekcyjnej. Zajęcia stacjonarne rozpoczęły sią dyskusją dotyczącą pojęcia PARK NARODOWY, który jest najwyższą formą prawnej ochrony przyrody w Polsce. W trakcie dyskusji wymieniali też nazwy innych parków narodowych. Następnie zobaczyli bardzo interesującą prezentację dzikie zwierzęta Karkonoskiego Parku Narodowego. Oglądając poszczególne slajdy prezentacji oraz słuchając opowieści edukatora Leszka Skrętkowicza dowiedzieli się, że w Karkonoskim Parku Narodowym żyje ok. 60 gatunków ssaków, ok. 200 gatunków ptaków, po 6 gatunków gadów i płazów, 2 gatunki ryb oraz ok. 15 tysięcy gatunków bezkręgowców.

Wśród ssaków prezentowanych na slajdach były m. in. wiewiórka, ryś, wilk, jeleń, zając szarak czy orzesznica leszczynowa. Uczestnicy zajęć edukacyjnych zobaczyli również krótkie filmiki o rysiach, które są samotnikami i dziennie pokonują ok. 40-60 km.

Wśród ptaków prezentowanych na slajdach były cietrzew,, sóweczka, bielik oraz podróżniczek, a na filmiku młodzi kamiennogórzanie zobaczyli tokowisko cietrzewi. Ciekawostką była informacja, że w Karkonoszach żyją dwa bieliki z rodziny jastrzębowatych, które żywią się rybami, które znajdują w wodach Stawów Karpnickich.

Z karkonoskich płazów na slajdzie zobaczyli traszkę górską, salamandrę plamistą, żabę wodną oraz ropuchę szarą. Ropucha szara oraz salamandra plamista mają gruczoły jadowe. Natomiast przedstawicielami gadów były były żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka, padalec zwyczajny i zaskroniec. Istotnym elementem tej części zajęć były informacje prowadzącego zajęcia dotyczące zachowania się podczas spotkania w trakcie wycieczki żmij oraz metod ich odstraszania.

Na slajdach zobaczyli ponadto dwa gatunki ryb – pstrąg potokowy i głowacz białopłetwy,, które żyją w środowisku wodnym Karkonoszy, przedstawicieli owadów – Niepylaka Apollo, Żagnicę północną i oleicę fioletową, a przedstawicielami pająków były sieciarz jaskiniowy i skakun arlekinowy.

Kamiennogórzanie po obejrzeniu poszczególnych slajdów prezentujących dzikie zwierzęta Karkonoszy zapisywali zapamiętane przez siebie ich nazwy na kartach pracy, a na zakończenie tej części zajęć edukacyjnych podkreślali nazwy tych, z którymi nie chcieliby się spotkać podczas wycieczki oraz tych, z które chcieliby spotkać podczas spacerów karkonoskimi szlakami turystycznymi. Zajęcia w Sali projekcyjnej zakończyła dyskusja dotycząca zasad dokarmiania zwierząt, w tym dlaczego nie powinno dokarmiać zwierząt chlebem.

Po przerwie śniadaniowej zostali zaproszeni na spacer leśnymi ścieżkami tzw. „drogą Eli”, który poprowadziła Aneta Sikora. Podczas pierwszego postoju na leśnej drodze, podzieleni na cztery zespoły tworzyli z wyszukanych w terenie gałązek, patyków, liści oraz kamieni obrazy, prezentujące łańcuch pokarmowy w lesie. Wszystkie zespoły wykonywały to zadanie z dużym zaangażowaniem, a ich prace zostały wysoko ocenione przez edukatorów KCEE. Podczas kolejnego leśnego przystanku z licznymi młodymi świerkami. Słuchając edukatorów dowiedzieli się jak w Karkonoszach chroni się pędy wzrostu młodych drzew przed uszkodzeniem ich przez zwierzęta roślinożerne. Drzewka chronione są m. in. przy pomocy osłonek mechanicznych zwanych repelentami. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał dwa repelenty w postaci czerwonej spiralki i po wysłuchaniu instrukcji ich zakładania mógł samodzielnie założyć je na wybrane drzewka chroniąc je przed zgryzieniem zwierząt. Na ostatnim przyrodniczym przystanku podczas leśnego spaceru młodzi kamiennogórzanie otrzymali karty pracy z z uproszczoną listą gatunków porostów – wskaźników stopni zanieczyszczenia powietrza i z dużym zaangażowaniem ruszyli na „porostowe poszukiwania”, dzięki którym mogli ocenić stopień zanieczyszczenia karkonoskich lasów.

Wracając z leśnej wyprawy terenowej zatrzymali się obok stawu, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z prowadzącymi ciekawe zajęcia edukacyjne – ANETĄ SIKORĄ oraz LESZKIEM SKRĘTKOWICZEM i po podziękowaniu im za wspólnie spędzony czas poszerzający ich wiedzę na temat przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego autokarem dojechali na przystanek PKS w Szklarskiej Porębie.

Na zakończenie pobytu w Szklarskiej Porębie czekała na nich niesamowita gratka – pobyt w TROLLANDII – parku linowym wysokościowym systemie platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach s systemem CIĄGŁEJ ASEKURACJI. Tam wyposażeni w odpowiedni sprzęt oraz wysłuchaniu informacji instruktora mogli wyruszyć na trasę niebieską – SPACER WŁÓCZYKIJA. Trasa usytuowania jest na wysokości ok. 5 m. nad ziemią ze średnim stopniem trudności. Na rasie znajduje się 13 przeszkód do pokonania. Wpięci do liny asekuracyjnej mogli bezpiecznie pokonywać przeszkody bez konieczności przypinania się. Po przejściu całej trasy byli wypinani z liny asekuracyjnej przez instruktora.

Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji z udanego pobytu a TROLLANDII powrócili do Kamiennej Góry z nadziejami na kolejną wycieczkę do Parku Linowego.

Ponadto uczestnicy wycieczki aktywnie wypełniający normy do odznaki Turysta PRZYRODNIK zdobyli po 7 pt. do poszczególnych stopni odznaki.

Opiekunami uczestników wycieczki edukacyjnej byli Elżbieta Rosłon i Adam Nowak – wychowawcy klas, Małgorzata Chodasewicz – nauczyciel – wspierający oraz Jerzy Rucach –Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA