aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Chełmsko Śląskie

Na chełmskim rynku (wczoraj, 20 lipca), odbyły się plenerowe pokazy reportaży o tematyce historycznej. Spotkanie poprowadził Łukasz Kazek, popularyzator historii II wojny światowej. Wieczór odbył się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Letnia impreza rozpoczęła się już około 20.00 na rynku. Schodząca się publiczność mogła posłuchać piosenek w wykonaniu zespołu Zgoda oraz oglądać migawki z filmów nakręconych w Chełmsku – „Wizyta Starszej Pani”, czy „Na północ od Kalabrii”. Zadbano o wygodę publiczności oraz możliwość rozgrzania się ciepłą herbatą w trakcie nocnego oglądania.

Po 21.00 rozpoczęło się spotkanie z Łukaszem Kazkiem i prezentacja reportaży. Łukasz Kazek w trakcie roku szkolnego gościł w chełmskiej szkole. Wakacyjna impreza jest dalszym ciągiem przygody jaką zaproponował amatorom historycznych tajemnic. Filmy zaprezentowane podczas wieczoru połączył temat ludzkich losów uwikłanych w tryby wydarzeń historycznych. Każda wyjaśniona wojenna tajemnica, odnalezienie dokumentów czy przedmiotów ukrytych podczas wojny łączy się, mniej lub bardziej z tragicznymi losami człowieka, który przestaje być wtedy anonimowy. Łukasz Kazek pokazał reportaże nie emitowane jeszcze w stacjach telewizyjnych dla których były produkowane. Szersza publiczność będzie mogła zobaczyć niektóre z nich dopiero w przyszłym roku.

Chełmsko Śląskie

Pierwszym reportażem jaki został wyemitowany w Chełmsku Śląskim w piątkowy wieczór, był materiał żony Łukasza Kazka, Magdaleny Raczkowskiej Kazek, o zbrodni wołyńskiej widzianej oczami Ukraińców.

Plener filmowy zakończył się krótko przez północą. W spotkaniu oraz nocnym oglądaniu reportaży wzięło udział kilkadziesiąt osób.

O zabytkach Chełmska Śląskiego pisze portal hopgorki.pl

Chełmsko Śląskie

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez