Print
Muzeum Tkactwa - katalog wystawy Friedricha Iwana

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze dostępny jest katalog wystawy prac Friedricha Iwana. Muzeum wydało tylko 1000 stuk katalogu.

 

W publikacji znalazły się reprodukcje i informacje o wszystkich pracach Friedricha Iwana prezentowanych podczas wystawy w kamiennogórskim muzeum. Przy każdej pracy autorka książki, Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektor Muzeum Tkactwa, wskazała w czyich rękach znajduje się dane dzieło. Dzięki współpracy z kolekcjonerami, każdy z pejzaży został opisany. Dzięki temu można wskazać jakie miejsce i w jakim okresie przedstawia. Friedrich Iwan nie opisywał w ten sposób swoich dzieł.

Książka wzbogacona została o obszerną biografię artysty opartą o znane źródła oraz rozmowy z rodziną i kolekcjonerami.

Friedrich Iwan urodził się w Kamiennej Górze 8 sierpnia 1889 roku. Nauki pobierał we Wrocławiu i Berlinie. Zasłynął kolorowymi akwafortami przedstawiającymi Karkonosze. Zmarł w 1967 roku w Niemczech. Na wystawie w kamiennogórskim muzeum prezentowane były prace wypożyczone z muzeów i kolekcji prywatnych z Polski, Czech i Niemiec. Zwiedzający mogli obejrzeć ponad 350 prac: miniatur wykonywanych w okopach I wojny światowej, ex librisów, pocztówek okolicznościowych, akwareli, obrazów olejnych, akwafort.

Katalog kosztuje 90 zł. To największe opracowanie dotyczące dzieł Friedricha Iwana.

Muzeum Tkactwa - katalog wystawy Friedricha Iwana