aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Retrospekcje – twarze Chełmska z dawnych lat

W Wiejskim Dom Kultury w Chełmsku Śląskim odbyło się dzisiaj (środa, 2 maja) otwarcie wystawy fotograficznej „Retrospekcje – twarze Chełmska z dawnych lat”.

 

Wystawa przyciągnęła mieszkańców Chełmska Śląskiego, którzy rozpoznali siebie lub swoich bliskich na fotografiach wywołanych ze starych negatywów. Odnalezione przypadkowo na strychu mieszkania w budynku przy Kamiennogórskiej 1 okazały się wehikułem czasu pozwalającym odkryć to, co powoli odchodzi już w niepamięć.

Negatywy powstały w pierwszych powojennych latach w Chełmsku Śląskim. Miejskim fotografem był wtedy Bronisław Tracki. Fotografował mieszkańców miasta, którzy upamiętniali w ten sposób swoje rodzinne święta, śluby, chrzty i komunie, a także po prostu uwieczniali wizerunki bliskich.

Retrospekcje – twarze Chełmska z dawnych lat

Szklane płytki ożyły po wielu latach dzięki staraniom fotografa Krzysztofa Lisowskiego. Prowadzący otwarcie Szczepan Zając podkreślił jednak, że wystawa jest wynikiem starań wielu osób, które zaangażowały się w poszukiwanie bohaterów zdjęć, w sam proces przygotowania zdjęć oraz w badanie losów Bronisława Trackiego.

Retrospekcje – twarze Chełmska z dawnych lat

Podczas otwarcia pozostawiono czas na wspomnienia, na opowieści o osobach lub wydarzeniach związanych z fotografiami.

Wystawę będzie można obejrzeć ponownie 8 maja podczas uroczystości historycznych na chełmskim rynku.

Retrospekcje – twarze Chełmska z dawnych lat

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez