Print
Kamienna Góra - spotkanie z Robertem Soto

Dzisiaj (poniedziałek, 9 kwietnia) kamiennogórzanie mieli szansę spotkać się z Indianinem z plemienia Apache Lipan z Teksasu, Robertem Soto.

 

Spotkanie zorganizowane przez kamiennogórskie Centrum Kultury oraz zespół z Lubawki Rise of the Sun odbyło się w auli Liceum Ogólnokształcącego. Robert Soto jest przywódcą swojego plemienia, człowiekiem z misją propagowania wartości kultury rdzennych Amerykanów. Jak sam powiedział jego życie i życie jego bliskich to walka, ciągła wojna o możliwość pełnego wyrażania się poprzez plemienną tradycję. Nie chodzi jednak o walkę bronią palną czy łukiem, ale o walkę paragrafami prawa, które stworzył biały człowiek. Robert Soto wywalczył dla członków swojego plemienia możliwość wyrażania swojej wiary za pomocą tradycyjnych symboli. Tym samym ułatwił kolejnym pokoleniom Indian drogę do upominania się o swoje. Od 2000 roku podróżuje po Europie by pokazywać poprzez swoją kulturę, jak ważne jest ochrona tego, co tworzy naszą tożsamość.

Na spotkaniu w Kamiennej Górze Robert Soto zatańczył, również z zespołem Rise of the Sun, zaśpiewał tradycyjne pieśni Indian oraz barwnie opowiadał o tym, co jest dla niego najważniejsze, jak postrzega życie i co jest powinnością człowieka, czyli o konieczności przekazywania własnych wartości kolejnym pokoleniom, ale również zadbanie o własne prawa.