aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - Mała Wielkanoc

Lubawska Mała Wielkanoc odbyła się po raz trzydziesty czwarty. W sobotę, 7 kwietnia stoły wielkanocne pokazało 11 zespołów z terenu Dolnego Śląska.

 

Gwiazdami imprezy był zespół Sokolik z Karpnik oraz Oliwia Łuszczyńska, młoda, bardzo utalentowana artystka, która tzw. białym zaśpiewem wykonała kilka pieśni z Podola.

W tym roku jury w składzie Henryk Dumin, Joanna Drab- Pasierska oraz Ignacy Dumin oceniło jedenaście tradycyjnych stołów wielkanocnych. Główną nagrodę „Złoty Smak” otrzymał zespół Cisowianki z Henrykowa. Sześć równorzędnych pierwszych nagród przyznano zespołom: Zgoda z Chełmska Śląskiego, Wrzos z Lubawki, Podgórzanki z Podgórek, Jarzębina ze Skorzenic, Kołu Gospodyń Wiejskich z Sokołowca oraz zespołowi Żeliszowianie z Żeliszowa. Dwie drugie nagrody otrzymały Ocice z Ocic i Złote Nutki z Przedwojowa. Dwie trzecie nagrody powędrowały do Lubiechowianek z Lubiechowej oraz do zespołu Marysieńki z Radostowa.

W kategorii tradycyjnej Święconki najlepsze były zespoły z Chełmska Śląskiego, Skorzenic i Żeliszowa. Za palmę wielkanocną nagrodę otrzymał zespół Zgoda.

Jak co roku przyznano również indywidualne nagrody za sporządzenie potraw według tradycji z regionów pochodzenia rodzin. Najlepsze przedwojenne tradycyjne dania to ser z kminkiem i cynamonem Danieli Kurzei z Lubawki, hrudka Bożeny Kalabińskiej z Chełmska Śląskiego, zupa chrzanówka wykonana przez Mariannę Spychalską z Podgórek, Studzienina Czesławy kani z Podgórek, pisanki Eleonory Biegacz z Ocic oraz żur Agaty Wodyńskiej z Sokołowca, ćwikła z chrzanem bułeczki chustki Zdzisławy Kuryło z Radostowa, kołacz z serem Bernadetty Szczygieł z Przedwojowa, mieszanina tarnopolska Alicji Zabawy ze Skorzenic, Żur na kapuścianym zakwasie Genowefy Rychlickiej Z Lubiechowej, pascha śliwkowa i szynka świąteczna Olgi Burdyny z Żeliszowa.

Lubawka - Mała Wielkanoc

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez