aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - koncert kolęd - kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

Dzisiaj (sobota, 6 stycznia) w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wystąpił Sudecki Chór Rogów Myśliwskich. Tworzą go połączone zespoły- „Odgłosy Kniei” czyli Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ oraz „Durlakowe Rogi” z Koła Łowieckiego „Leśnik” w Jarkowicach z Okręgu Jeleniogórskiego.

 

Po Mszy św. -z oprawą muzyczną prowadzoną przez myśliwych- odbył się koncert. Kolędy przy dźwięku myśliwskich rogów śpiewał łowczy Andrzej Kuncewicz. Oprócz „tradycyjnych” polskich kolęd, wykonano także dwie autorskie kolędy myśliwskie: „Pośród lasów” i –jako prapremierę -„Od Sudetów po Bieszczady”. Ich słowa napisał założyciel zespołu „Durlakowe Rogi” - myśliwy Władysław Durlak, a muzykę- założyciel zespołu „Odgłosy Kniei”– Bogusław Rup, który jest kierownikiem chóru i ojcem jego wszystkich sukcesów muzycznych.

Od czasu powstania w 1998 roku, zespoły dały kilkadziesiąt występów, propagując prastarą polską muzykę myśliwską. Odwiedziły wiele miejsc w całej Polsce oraz w Austrii. Ponadto zespoły uświetniają uroczystości, jubileusze i biesiady łowieckie (np. „Hubertusy”) a także śluby i pogrzeby myśliwych.

O wysokim poziomie zespołu świadczą liczne sukcesy i nagrody zdobywane podczas konkursów i przeglądów muzyki myśliwskiej. W 2013 roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich PZŁ odznaczyła „Odgłosy Kniei” i „Durlakowe Rogi” Medalem Świętego Huberta. Jest to najwyższe odznaczenie łowieckie przyznawane za kultywowanie etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich oraz propagowanie kultury łowieckiej. Tym działaniem objęta jest też młodzież, która także osiąga sukcesy na konkursach i przeglądach sygnalistów myśliwskich.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA