aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Krzeszów - Imię Pani - Krzysztof Koziołek

Dzisiaj (czwartek, 23 listopada) w Krzeszowie odbyła się premiera powieści kryminalnej Krzysztofa Koziołka „Imię Pani”. Akcja retro kryminału osadzona jest w przedwojennym Krzeszowie.

 

Na spotkanie z pisarzem przybyło sporo zaproszonych gości oraz zaintrygowanych książką, przyszłych czytelników. Autor postanowił wprowadzić przybyłych w klimat powieści, tak więc w ciemnościach, po krzeszowskim opactwie, przemykały się postacie mnichów, a premiera odbywała się w niedoświetlonym wnętrzu Mauzoleum Piastów. Data premiery też nie została wybrana przypadkowo, akcja kryminału K. Koziołka zaczyna się 18 grudnia 1934 r. w przedwojennym Krzeszowie. Podczas premiery Krzysztof Koziołek opowiadał o pracy nad specyficznym rodzajem powieści, jakim jest kryminał retro. Najważniejsze i najbardziej pracochłonne było zebranie bardzo szczegółowych informacji na temat topografii, architektury oraz realiów obyczajowych Krzeszowa sprzed wojny. To pozwoliło autorowi stworzyć prawdopodobną historycznie scenografię, w której umieścił wymyśloną przez siebie intrygę. Książka powstawała przez rok, a większość czasu wypełniły badania historyczne.

Krzeszów - Imię Pani - Krzysztof Koziołek

Krzysztof Koziołek nawiązuje tytułem oraz tematem do wybitnej książki Umberto Eco, „Imię Róży”. Jak sam powiedział, czytelnik przeczyta ją na swój sposób. Inaczej czytać będzie tę powieść mieszkaniec okolic, a inaczej ktoś, kto Krzeszów być może zobaczy dopiero w przyszłości i będzie miał ochotę z książką odkryć opisane w niej miejsca. Zapewne znajdą się też osoby, które, wiedzione tropami literackimi, poszukiwać będą w tej powieści nawiązań do Eco. Czas więc pokaże, czy odwaga autora się opłaciła.

Kryminały retro cieszą się w Polsce dużą popularnością, do najbardziej znanych należą książki Marka Krajewskiego o przedwojennym Breslau. Czy przedwojenne Grussau, czyli Krzeszów, opisany przez Krzysztofa Koziołka również wzbudzi tyle emocji w czytelnikach? Na to trzeba poczekać i dać czas czytelnikom na „połknięcie” kryminału o Krzeszowie.

Strona dotycząca kryminału retro „Imię Pani”

Krzeszów - Imię Pani - Krzysztof Koziołek

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez