Print
Potomkowie Friedricha Iwana w kamiennogórskim muzeum

Ponad 300 prac Friedricha Iwana oglądać można od dzisiaj (sobota, 21 października) w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. To największa wystawa tego artysty w historii.

 

Friedrich Iwan urodził się w Kamiennej Górze 8 sierpnia 1889 roku. Już jako 14-latek uczył się w kierunkach plastycznych. Nauki pobierał we Wrocławiu i Berlinie. Zasłynął kolorowymi akwafortami przedstawiającymi Karkonosze. Zmarł w 1967 roku w Niemczech. Wystawa organizowana jest w 50-lecie śmierci artysty.

W kamiennogórskim muzeum prezentowane są prace wypożyczone z muzeów i kolekcji prywatnych z Polski, Czech i Niemiec. Ponad 350 prac to miniatury wykonywane w okopach I wojny światowej, ex librisy, pocztówki okolicznościowe, akwarele, obrazy olejne, akwaforty. Prezentowany jest również warsztat twórcy m.in. kilka płyt akwafortowych.

Dzisiaj odbył się wernisaż wystawy. Dla zebranych zagrały dzieci z Ogniska Muzycznego. Wśród gości muzeum byli potomkowie Friedricha Iwana, jego wnuk Peter z żoną i córką.

Wystawę "Karkonosze w obrazach Friedricha Iwana" oglądać będzie można do 30 kwietnia 2018 roku. W przygotowaniu jest katalog, w którym znajdą się zdjęcia wszystkich prac prezentowanych na wystawie.

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa - Karkonosze w obrazach Friedricha Iwana