aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Chełmsko Śląskie - X Jarmark Tkaczy Śląskich

W Chełmsku Śląskim rozpoczął się X Jarmark Tkaczy Śląskich "Z lnem w Europie".

Aktualizacja 22:14

Wiele atrakcji przygotowano dla uczestników jubileuszowego Jarmarku Tkaczy Chełmskich. Parada dziesięciolecia, którą rozpoczęła się impreza, ukazała w skrótowy sposób kilka stuleci chełmskiej historii.

Uczestnicy w tym roku przebrani byli między innymi za benedyktynów, cystersów, chełmskich tkaczy, osadników z 1945 roku, mieszkańców czasów PRL-u czy opozycjonistów z lat 80–tych XX wieku. W paradzie można było też zobaczyć postaci z kręconego tu lata temu przez telewizję spektaklu. Nawiązaniem do wydarzeń jakich gospodarzem było chełmsko kiedyś był interaktywny happening o buncie tkaczy w wykonaniu artystów teatru Maska, studentów lubawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Chełmska Śląskiego. Wydarzenie, które rozpoczęło się na rynku, wśród publiczności, zakończyło się na scenie, inaczej niż kiedyś, bo nawołaniem do zgody. I tak też się stało, zbuntowani pogodzili się z władzami - gestem zgody było dzielenia się chlebem .

Aplauzem publiczność reagowała na pokaz mody lnianej dla dzieci. Zamiast koncertu Durlakowych Rogów wystąpiła Oliwia Łuszczyńska i dosłownie zaczarowała słuchaczy wiązanką pieśni ludowych z Roztocza. Solistka z wielkim talentem prezentowała tzw. archaiczny śpiew biały.

Podczas jarmarku można było wziąć udział w interesujących warsztatach barwienia tkanin naturalnymi metodami, popisać się wiedzą o historii Chełmska Śląskiego, a także oglądać, próbować i podziwiać lokalne wyroby spożywcze i rękodzieło.

W konkursie na najciekawsze stoisko LGD Kwiat Lnu przyznało wyróżnienia i nagrody. Pierwszą nagrodę otrzymało stoisko Towarzystwo miłośników Szczawna Zdroju, drugą wieś Ogorzelec, a trzecie miejsce przypadło Starym Bogaczowicom. Inne biorące udział w konkursie wsie otrzymały wyróżnienia.

Na scenie podczas jarmarku prezentowali się mieszkańcy Chełmska, zespoły folklorystyczne, Kwiatuszki Lnu, a wieczorem Cool Play, gwiazda czyli zespół Wawele.

Oryginalna informacja
Imprezę rozpoczęła parada przebranych uczestników Jarmarku. Kolorowa kawalkada ruszyła spod domków tkaczy do rynku. Trwa prezentacja wydarzeń z historii prezentowanych przez uczestników pochodu.

Impreza potrwa na chełmskim rynku do północy. Zaplanowano prezentacje lokalnych wykonawców oraz występy gwiazd m.in. zespołu Wawele. Więcej o programie Jarmarku Tkaczy Śląskich.
Dojazd na Jarmark Tkaczy Śląskich

Chełmsko Śląskie - X Jarmark Tkaczy Śląskich

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez