aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Krzeszów - Kino za Rogiem - spotkanie z Henrykiem Bielskim

"Kino za Rogiem" w Krzeszowie zaprosiło dziś (29 kwietnia, sobota) na spotkanie z wybitnym polskim reżyserem Henrykiem Bielskim, którego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z okolicami Kamiennej Góry i Lubawki.

Henryk Bielski, który ma w dorobku reżyserskim filmy fabularne nagradzane na festiwalach filmowych, najbardziej kojarzony jest z serialem telewizyjnym „Ballada o Januszku”. Dzieciństwo i bardzo wczesną młodość przyszły reżyser spędził w Bukówce, w której zamieszkał z rodzicami i rodzeństwem po przyjeździe ze wschodu w 1946 roku. Po krótkim czasie rodzina przeniosła się do Miszkowic i tam przyszły reżyser pobrał wczesne szkolne wykształcenie. Jak sam mówi, nie jest absolwentem szkoły przy ul. Traugutta w Kamiennej Górze tylko dlatego, że jedynie ją zaczął.

Po piętnastych urodzinach został przyjęty do „Mazowsza” i w trakcie pracy tego zespołu uzupełnił wykształcenie. Henryk Bielski opowiadał o barwnym życiu w „Mazowszu” o podróżach po niemal całym świecie  oraz niezwykłych osobowościach, jakie miał szansę spotkać jako młody człowiek. Po kilkunastu latach okazało się, że zdecydował się rozwijać również inne pasje. Zdobył filmowe wykształcenie i zaczął asystować przy realizacji filmów takim sławom jak Rybkowski czy Kawalerowicz. Zadebiutował filmem telewizyjnym „Hasło”. Tematem najczęściej przewijającym się w twórczości Henryka Bielskiego jest  przemijanie świata  starej Warszawy, tej, którą poznał mając 16 lat.

W „Kinie za Rogiem” publiczność mogła obejrzeć jeden z filmów tego właśnie nurtu tematycznego „Koty to dranie”. Niespodzianką był występ Teatru Dukat, którego twórcą jest siostrzeniec reżysera. Zebrani usłyszeli piosenki z filmu „Przygoda na Mariensztacie”, którego, co prawda osobiście nie reżyserował gość Kina za Rogiem, ale z którym związany jest w inny sposób, wystąpił w nim na początku kariery w „Mazowszu”. Zapytany o  źródło zainteresowań filmowych Henryk Bielski odpowiedział, że pierwszym filmem, jaki obejrzał i w którym się zakochał, była powojenna komedia  „Skarb”, a stało się to w lubawskim kinie Capitol w 1948 roku.

Krzeszów - Kino za Rogiem - spotkanie z Henrykiem Bielskim

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez