aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kowary

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej realizują największy program kosmiczny na świecie, włączając w to wiele organizacji. Najważniejszą z nich jest Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W XX wieku NASA brała udział w wyścigu kosmicznym, wysyłając pierwszego człowieka na Księżyc i sprowadzając go bezpiecznie na Ziemię. Czy do 2030 roku uda się jej wysłać pierwszego człowieka na Marsa i bezpiecznie sprowadzić go na naszą planetę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwiedziłem Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Jest to jeden z wielu ośrodków badawczo-rozwojowych NASA.

Efekty swojej pracy zaprezentowałem na wystawie fotografii „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA”. Otworzyłem ją w dniu 3.04.2017 r. w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach.

Prezentowane zdjęcia wykonałem przy okazji ostatniego pobytu w USA w marcu br. (tym razem na Uniwersytecie Keisera). Można na nich zobaczyć, jak wygląda ośrodek badawczy NASA. Widać na nich ważący 2721 ton gąsienicowy transporter statków kosmicznych i stanowisko startowe, z którego ma wystartować na Marsa w 2030 roku załogowy statek kosmiczny. Można także zobaczyć, jak przebiegał kosmiczny wyścig między ZSRR i USA. Na fotografiach widać rakietowy ogród, teleskop Hubble’a, rakietę Saturn V, wahadłowiec Atlantis, Międzynarodową Stację Kosmiczną, skałę magmową z Księżyca liczącą 3,7 miliarda lat czy kapsułę Apollo 14, którą zbudowało 14 tys. osób i 8 tys. firm.

Wystawę „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA” można oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach. Jest czynna codziennie w godzinach 12-18 do 24 maja 2017 roku.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez