Print

Lubawka - Zespół Szkół

Dzisiaj (wtorek, 17 września) w Zespole Szkół w Lubawce odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Sybiraka.


Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Zespół od 28 maja 2010 roku nosi imię Żołnierzy Sybiru. Co roku, z okazji Dnia Sybiraka (rocznicy agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku) i rocznicy nadania imienia, odbywają się spotkania przypominające przeżycia zesłańców. Za każdym razem jest to okazja do spotkania młodzieży szkolnej z Sybirakami i kombatantami.

Podobnie było dzisiaj. Uczniowie przygotowali krótki występ oparty o wiersze dotyczące przeżyć Sybiraków. Dzięki archiwalnym zdjęciom przypomniane zostały szkolne wydarzenia związane z patronem. Na sali zasiedli m.in. przedstawiciele kombatantów i Sybiraków.

Oprócz corocznych uroczystości w szkole odbywają się spotkania uczniów z Sybirakami. W szkole działa również izba patrona.

Rok 2013 jest dla Sybiraków wyjątkowy. W tym roku przypada 85-lecie istnienia związku, organizacja powstała w 1928 roku, oraz 25-lecie reaktywowania związku po dziesięcioleciach zakazu działalności w czasach komuny.

Lubawka - Zespół Szkół