aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

PTSM Kamienna GóraWe wtorek (16 kwietnia) członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM, a przeprowadzonych przez edukatora Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Jeleniej Górze Alicję Kolbuch.Wycieczka edukacyjna odbyła się na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Bobru" utworzonego w 1989 r. Po przyjeździe do Wlenia młodzi przyrodnicy zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich wędrowali do ruin piastowskiego zamku Lenno z XII w, którego budowę przypisuje się Bolesławowi Krzywoustemu. Ruiny średniowiecznej warowni, kościół św. Jadwigi oraz ciekawy zespół pałacowo-parkowy "Gródek Wleński" z XVII w. znajduję się na terenie rezerwatu przyrody "Góra Zamkowa". Młodzież zwiedziła pałac z reprezentacyjną klatką schodową oraz  zobaczyła freski z XVII w. oraz ogród romantyczny w stylu angielskim, w którym rosną m.in. tulipanowiec amerykański i ogromny 600-letni cis.

Następnie, z dobrze zachowanej baszty zamku Lenno turyści z Kamiennej Góry podziwiali krajobraz Wlenia i Parku Krajobrazowego "Dolina Bobru".  Do Wlenia schodzili żółtym szlakiem wśród łanów rzadko spotykanego czosnku niedźwiedziego. Po krótkim pobycie na rynku miasta, gdzie znajduje się interesujący piaskowcowy pomnik gołębiarki – symbol Wlenia, dojechali do Pilchowic i zwiedzili wybudowaną w latach 1904-1912 kamienno-łukową zaporę przeciwpowodziową na Bobrze. Konstrukcja ma 62 m wysokości i koronę o szerokości 270 m. Dzięki niej Powstał zbiornik wodny – Jezioro Pilchowickie, które ma 240 ha powierzchni i pojemność 50 mln m3 wody. Poniżej zapory znajduje się elektrownia  o mocy 7,5 MW. Zapora Pilchowicka jest drugą co do wysokości (po Solinie) i drugą co do wieku zaporą w Polsce.  

Uczestnicy wycieczki zdobyli po 28 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik, a Weronika Ferenc i Martyna Michalska wypełniły normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu małym brązowym. Normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym wypełnili: Klaudia Hnatiuk, Marcelina Karwacka, Kaja Maćków, Marcin Kasperski, Oliwia Żyżniewska, Magdalena Rybandt i Kacper Całko.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Ewa Skotarczak – opiekun SK LOP oraz Jerzy Rubach –  Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez