aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 24 czerwca 2014r. uczniowie klasy III a oraz III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. Była to szósta wycieczka edukacyjna do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.


Po przyjeździe do Karpacza i przybyciu do siedziby Centrum Informacyjnego KPN,mieszczącego się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze, uczestnicy wycieczki spotkali się z Elżbietą Geregą - edukatorem KPN, która zapoznała ich z tematyką i przebiegiem zajęć zapraszając do Sali Informacyjnej.

W poznaniu niezwykle ciekawej budowy Karkonoszy dużą pomocą jest m.in. unikatowa mapa geologiczna wykonana w formie kamiennej mozaiki na podłodze sali. Młodzi kamiennogórzanie po podzieleniu na 2-osobowe zespoły i otrzymaniu kartoników ze zdjęciem skały mieli za zadanie umiejscowienie jej ją na kamiennej mozaice oraz wyszukanie nazwy na legendzie mapy. Ze skał tworzących budowę geologiczną poznali m. in.: granit równoziarnisty, granit porfirowaty, gnejsy oczkowe i laminowane, granitognejsy, amfibolity, łupki łyszczykowe, kwarcyty, hornfelsy, zieleńce. łupki zieleńcowe oraz wapienie
krystaliczne. Następnie uczestnicy edukacyjnej wyprawy w praktycznym działaniu z użyciem kart pracy rozpoznawali nazwy skał, z których zbudowane są Karkonosze. W kolejnym zadaniu przy pomocy interaktywnej tablicy oraz gabloty z karkonoskimi minerałami określali nazwy minerału widocznego na otrzymanym od prowadzącej zajęcia kartoniku.

Po zaprezentowaniu nazw karkonoskich minerałów, wśród których były ametyst, granaty, kryształ górski,  kwarc dymny, szafir oraz minerały wtórne odbyli wirtualną wycieczkę po Karkonoszach oglądając panoramy prezentujące najciekawsze miejsca tego pasma górskiego – Śnieżkę i kotły polodowcowe (Kocioł Małego Stawu, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Mały i Wielki Śnieżny Kocioł), a na krótkich filmikach zobaczyli i usłyszeli przedstawicieli karkonoskiej fauny (cietrzew i drozd obrożny) oraz flory (gnidosz sudecki, lilia złotogłów, przytulia sudecka i skalnica bazaltowa).

Po zakończeniu tej części zajęć udali się do Ogrodu Ziół i Krzewów Karkonoskich, w którym rośnie ponad 100 gatunków roślin posiadających właściwości lecznicze, przy którychznajdują się tabliczki z opisem danej rośliny. Po chwili odpoczynku młodzi przyrodnicy otrzymali kolejne karty pracy, na których znajdowało się 6 zdjęć roślin rosnących w ogrodzie. Uczestnicy przyrodniczej wycieczki z dużym zaangażowaniem wyszukiwali rośliny wpisując do kart pracy nazwy roślin  oraz ich zastosowanie i działanie, o którym mogli dowiedzieć się odczytując informacje z tablic. Wśród tych roślin były Rdest wężownik, Niezapominajka błotna, Szczaw alpejski, Śledziennica skrętolistna, Bluszczyk kurdybanek, Żywokost lekarski oraz Konwalia majowa, Przywrotnik, Barwinek mniejszy, Babka lancetowata, Dziewięćsił bezłodygowy i Kopytnik pospolity. Po ocenie poprawności wykonania zadania przez Elżbietę Geregę zostali zaproszeni na ognisko, gdzie upiekli sobie smakowite kiełbaski oraz bułki. Na zakończenie bardzo ciekawych zajęć zwiedzili jeszcze Dom Laboranta z ekspozycją prezentującą historię karkonoskich laborantów - cechu zbieraczy ziół, w którym zobaczyli bogato zdobione laboranckie pudełka na lecznicze części roślin oraz szklane butelki i fiolki, w których trzymano lecznicze mikstury i roztwory, a także różne zioła. Wspólnymi zdjęciami przy skalniaku z prowadzącą zajęcia - Elżbietą Geregą zakończyli ciekawe i kształcące spotkanie z karkonoską górską przyrodą.

Po pożegnaniu się oraz podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas, z przedstawicielkami Centrum Informacyjnego KPN wyruszyli w drogę powrotną do centrum Karpacza. Tam też zobaczyli odsłonięcie hornfelsów– skał, z których zbudowana jest Śnieżka oraz inne skały będące budulcem najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia młodzi przyrodnicy pełni wrażeń z udanej przyrodniczej wyprawy do Centrum Informacyjnego KPN znajdującego się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego powrócili do Kamiennej Góry zdobywając po 20 punktów do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Katarzyna Bielewicz-Czyczkan i Beata Galica-Nowak – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach –  Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez