aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM Kamienna Góra

W dniu 21 maja 2013 r. członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM, a przeprowadzonych przez edukatorów Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu – Monikę Marszałek i Romana Kowalskiego. To kolejna z wycieczek edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych przy wsparciu Gminy Miejskiej Kamienna Góra.Na spotkaniu, obok bramy wejściowej do Palmiarni, przeprowadzający zajęcia zapoznali młodych przyrodników z tematyką i przebiegiem zajęć, a następnie Roman Kowalski poprowadził ich zabytkową, pomnikową Aleją Kasztanową do Książańskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie wędrówki w interesujący sposób przybliżył kamiennogórzanom historię Zamku Książ, który został wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w XIII w. oraz jego późniejszych właścicieli (od 1509r do 1941r.) rodziny von Hochbergów, w tym księżniczce Daisy – jednej z najbardziej interesujących postaci w historii zamku Po dojściu na punkt widokowy podziwiali przepiękny krajobraz zabytkowego parku ora górujący nad nim zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce.

Bardzo wiele cennych i ciekawych informacji o walorach przyrodniczych Książańskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1981 roku, przekazała młodym członkom LOP Monika Marszałek. W trakcie ciekawej wycieczki dowiedzieli się, o wielu formach ochrony przyrody, którymi objęta jest roślinność oraz zwierzęta na terenie parku. Wzrok młodych przyrodników przykuwały szczególnie kwitnące różnokolorowe krzewy azalii i różaneczników oraz stare pomnikowe drzewa – dęby, buki oraz lipy. Właśnie pomnikową aleją lip, obok Stadniny Ogierów, doszli do ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Dolina Różaneczników” z sześcioma tablicami-przystankami, przy których Monika Marszałek w interesujący sposób przekazywała uczestnikom wycieczki ciekawe informacje przyrodnicze. Zajęcia edukacyjne zakończone zostały wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Po pożegnaniu się z prowadzącymi zajęcia edukatorami – Moniką Marszałek i Romanem Kowalskim, młodzi turyści udali się na dziedziniec Zamku Książ, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie pomnikową Aleją Kasztanową powędrowali do Palmiarni w Lubiechowie. W trakcie zwiedzania Palmiarni, wybudowanej na początku XX w. dla księżnej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Obecnie w Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i kontynentów, a wzrok młodych turystów przykuwały m. in. krzewy fuksji, datury oraz kuflika szkarłatnego. Na dłuższą chwilę zatrzymali się również przy oczku wodnym z żółwiami. Pełni miłych wrażeń i wspomnień z udanej przyrodniczej wyprawy do Książańskiego Parku Krajobrazowego powrócili do swojego miasta.

Uczestnicy wycieczki zdobyli również po 33 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik Normę na odznakę TP w stopniu brązowym wypełnili: Zuzanna Kmiecik, Natan Marczak, Nikola Pękala, Karolina Sawa, Dariusz Smoleń, Adam Szawłowski, Julia Szkaradek, Aleksandra Wasylkowska i Alicja Wasylkowska., a na odznakę TP w stopniu popularnym normę wypełnili Magdalena Basta, Anna Binasiewicz oraz Jarosław Kopaczewski.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Ewa Skotarczak – opiekun SK LOP oraz Jerzy Rubach –  Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej zdjęć

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez