aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza oraz parlamentarzyści będą wspólnie przekonywać władze rządów w Polsce i Czechach do budowy drogi łączącej oba kraje. Tak ustalono podczas poniedziałkowej, konferencji zorganizowanej w czeskim Trutnovie, którą zatytułowano „Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu”. W trakcie spotkania dr Jerzy Tutaj przedstawił prezentację pn. Infrastruktura drogowa - zhierarchizowane priorytety inwestycyjne na pograniczu Dolny Śląsk – Republika Czeska, która była okazją do dyskusji nad połączeniami transportowymi regionów pogranicza.

 

Samorządowcy z Polski i Czech chcą, by dalsza budowa odcinka drogi S3 (od Legnicy do Lubawki) po polskiej stronie oraz D11/R11 (Hradec Kralove-Trutnov-Kralovec) po stronie czeskiej zostały wpisane na listę priorytetową zadań do sfinansowania przez rządy obu krajów. Obecność na tej liście jest niezbędna, by instytucje państwowe i regionalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014-2020.

Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego uważa, że rozwój na obszarze południa Dolnego Śląska, które sąsiaduje ze stroną czeską jest priorytetem dla władz wojewódzkich.

– Kluczowe jest rozstrzygnięcie dające możliwość, by droga S3 przebiegała dalej do granicy polsko-czeskiej. By przemysł i turystyka mogły się rozwijać, do tego potrzebna jest infrastruktura i o to będziemy zabiegać – wyjaśnia wicemarszałek.

Wspólnie uznaliśmy, że ta inwestycja łącząca Czechy i Polskę jest podstawą do budowania trwałych powiązań ekonomicznych i społecznych. Połączenie naszych regionów po obu stronach granicy jest decydujące również w kwestii rozwoju turystyki – mówi Ivan Adamec, burmistrz Trutnova, miasta partnerskiego Świdnicy oraz poseł Izby Poselskiej Republiki Czeskiej.

W trakcie konferencji zaprezentowano również projekt połączenia transportowego trzech dużych karkonoskich ośrodków turystycznych (Pec pod Śnieżką, Karpacz, Szpindlerowy Młyn). Wskazano także na istotny problem związany z występującymi barierami w prowadzeniu usług przewozowych osób pomiędzy miastami pogranicza.

***
Konferencja „Transport i infrastruktura w czesko-polskim pograniczu” to element wspólnego projektu Trutnova i Świdnicy zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”. W konferencji wzięli udział ze strony partnerów dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy oraz komunikację w Urzędzie Miejskim, przedstawiciele Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także PKS. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez