aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra -sesja

Jednym z tematów dzisiejszej (środa, 29 stycznia) sesji rady miasta Kamienna Góra była uchwała o zamiarze połączenie Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Procedura połączenia tych dwóch jednostek nie jest łatwa. Wymagana jest m.in. zgoda ministra. Pierwszym krokiem jest jednak uchwała o zamiarze połączenia placówek. Ten dokument będzie teraz opiniowany i jeśli uzyska aprobatę ministra radni będą mogli podjąć decyzję o połączeniu biblioteki i domu kultury. W uchwale intencyjnej zapisano, że ma to nastąpić do 31 sierpnia 2014 roku. Po połączeniu miałoby powstać Kamiennogórskie Centrum Kultury.

W takie rozwiązanie wątpi radna Bogusława Krawiec – Na pewno żadnych działań nie będzie, oprócz wysłania pisma do ministerstwa – stwierdziła podczas obrad. Radna domagała się wcześniejszego wyremontowania tzw. sali wesel w budynku przy ul. Kościuszki 4 i dopiero wtedy przeniesienia biblioteki. Małgorzata Krzyszkowska prosiła o zaprezentowanie kosztów i zysków połączenia placówek. – Przypuszczam, że nie będzie oszczędności – stwierdziła Mariola Jaciuk i apelowała o zastanowienie się nad lokalizacją domu kultury i remontem budynku. Radna zwróciła uwagę, że dostęp na salę widowiskową dla osób starszych jest bardzo utrudniony. Według Wiesława Sobiechowskiego miasta podobnej wielkości jak Kamienna Góra wydają dwukrotnie większe pieniądze na funkcjonowanie bibliotek.

Jacek Bruździak zwrócił uwagę, iż burmistrz zadeklarował stworzenie centrum multimedialnego w tzw. sali wesel. Nie zostało to jednak wystarczająco zaakcentowane w uzasadnieniu uchwały. – Należy powołać zespół, który wypracuje koncepcję funkcjonowania nowej placówki, z uwzględnieniem remontu pomieszczeń – stwierdził radny.

Burmistrz Krzysztof Świątek uznał, że uchwała intencyjna pozwoli na rozpoczęcie prac nad koncepcją nowej jednostki. Zauważył, że do tej pory pracownicy obu planowanych do połączenia placówek niechętnie uczestniczyli w rozmowach o przyszłości. – Nie mogę zapewnić, że najpierw wyremontujemy pomieszczenia, a potem połączymy placówki – zmartwił radnych burmistrz – Nie zakładamy zwalniania pracowników.

– Powodzenia nowej radzie w pracy zespołowej – stwierdziła Mariola Jaciuk. Przypomniała, że od początku kadencji słyszy o powoływaniu kolejnych zespołów i teraz jest podobnie.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o zamiarze połączenia placówek.

Problematyka Miejskiej Biblioteki Publicznej powróciła pod koniec sesji. Sprawozdania z kontroli w tej placówce złożył Józef Groma, przewodniczący komisji rewizyjnej. Kontrola sprawdziła stan placówki na dzień 25 listopada 2013. W bibliotece było ponad 79 tys. woluminów. W 2013 roku zakupiono 637 nowych woluminów za 15 tys. zł. 4,5 tys. zł pochodziło z miejskiej dotacji, resztę sfinansowano z dotacji z Biblioteki Narodowej. W bibliotece i dwóch filiach zarejestrowanych było 2826 czytelników.

Komisja zaleciła połączenie biblioteki z Centrum Kultury, zwiększenie efektywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, starania o zmniejszenie czynszu za wynajem siedzib dwóch filii, stworzenie centrum multimedialnego oraz prowadzenie kampanii społecznej zmierzającej do zwiększenia czytelnictwa.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez