aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. sanikom.com.pl 

Po ostatnim walnym zgromadzeniu wspólników w lubawskim Sanikomie samorządy zaczęły rozmawiać ze sobą poprzez media. W spółce zaszły ważne zmiany, z którymi część udziałowców nie zgadza się.

 

Udziałowcami Sanikomu jest 25 samorządów. Ilość głosów na walnym uzależniona jest od ilości udziałów. Podczas ostatniego posiedzenia doszło do zmiany dwóch członków rady nadzorczej, w tym przewodniczącego, dr Sławomira Maciejczyka. Do rady powołanych zostało czterech nowych członków, przez co skład rady zwiększył się z 4 do 6 osób. Decyzję podjęły samorządy mające większość udziałów. Z wyliczeń wynika (głosowania były tajne), że to 7 samorządów: Kamienna Góra, Lubawka, Boguszów-Gorce, gmina wiejska Kamienna Góra, Mieroszów, Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice.

Podczas posiedzenia zapadła również decyzja o podwyższeniu opłat za odpady zwożone do Sanikomu. Za tonę śmieci zmieszanych trzeba będzie zapłacić o 100 zł więcej niż do tej pory. Najprawdopodobniej samorządy będą musiały tę podwyżkę pokryć zwiększając opłaty pobierane za odbiór śmieci od mieszkańców.

Przedstawiciele pozostałych 18 udziałowców opublikowali oświadczenie, w którym czytamy m.in. - nie zgadzamy się z uchwaloną przez część udziałowców (...) znaczącą podwyżką cen za odpady przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów funkcjonowania Rady Nadzorczej spółki w związku z maksymalnym obsadzeniem dodatkowych stanowisk swoimi reprezentantami.

Samorządowców mających mniejszość udziałów niepokoją zmiany w spółce wprowadzane podczas realizacji dużej inwestycji. Zapowiadają rozważenie możliwości korzystania z usług innych firm zajmujących się odpadami. Z danych wynika, że 18 protestujących samorządów wytwarza ok. 70% odpadów zagospodarowywanych przez Sanikom.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że miany w radzie nadzorczej to początek personalnych zmian w spółce. Rada nadzorcza może bowiem dokonać zmian w zarządzie Sanikomu.

fot. sanikom.com.pl 

 

REKLAMA