aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - sesja

W dzisiejszej (czwartek, 11 lipca) sesji lubawskiej rady uczestniczyła mieszkanka gminy, która w ten sposób chciała wyrazić poparcie dla radnych dbających, w jej ocenie, o dobro mieszkańców.

 

Mirosława Ołdakowska przyszła na sesję z tablicą z hasłami m.in. Nie damy się zastraszyć, Mam prawo wiedzieć! Radni w moim imieniu. Jak nam wyjaśniła, w ten sposób chciała wesprzeć dociekliwych radnych, którzy atakowani są na jednej ze stron na facebooku. Za dbałość o dobro mieszkańców, próby dogłębnego poznania problemów i analizę zysków i strat, radni spotykają się z bezpośrednimi atakami. Mieszkanka chwaliła radnych, którzy wiedząc, że gmina jest biedna, a wkrótce dochody jeszcze zmaleją (zwolnienie osób do 26 roku życia z PIT-u), nie chcą za wszelką cenę realizować inwestycji. Jej obecność miała być wsparciem dla radnych, którzy zgodnie ze złożonym ślubowaniem, wypełniają swoją misję i nie obawiają się nacisków i presji.

Lubawka - sesja

Głównym tematem sesji nadzwyczajnej były skargi złożone przez Ewę Kocembę na uchwały dotyczące wotum zaufania i absolutorium. Rada ma 30 dni na przekazanie skarg do sądu administracyjnego razem ze swoim stanowiskiem. W przypadku obu uchwał odpowiedzi na skargę są nieco inne. Radni postanowili wnioskować o odrzucenie skargi dotyczącej absolutorium. Argumentują, że głosowana była uchwała o udzielenie absolutorium, ponieważ nie zyskała wymaganego poparcia, nie została przyjęta. Nie funkcjonuje w obrocie prawnym, nie ma więc dokumentu, który można zaskarżyć. Jednocześnie radni tłumaczą, że prawo nie określa sposobu wyrażenia opinii o pracy burmistrza, można to uczynić m.in. wstrzymując się od głosu. W przypadku uchwały o wotum zaufania prawo jasno określa, że jej nieprzyjęcie jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium. W tym przypadku radni nie zgadzają się ze złożoną skargą i podtrzymują swoją opinię.

Uchwałę dotyczącą skargi związanej z absolutorium poparło 11 radnych, 1 był przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu. Opinię dotyczącą skargi na wotum zaufania radni przyjęli jednogłośnie.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA