Print

fot. Zbigniew Piepiora

W niedzielę (1 grudnia) w kawiarni "Urszulka" odbyła się  kowarska "Biesiada Barbórkowa". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kowar, Urząd Miasta Kowary i Franciszka Gawora.


Otwierając biesiadę, F. Gawor stwierdził, że tegoroczne uroczystości barbórkowe można uznać za zakończenie obchodów jubileuszu 500-lecia otrzymania przez Kowary praw miejskich. Następnie głos zabrał Mirosław Górecki, burmistrz Kowar, który dziękując za nieustanną, wieloletnią współpracę z Gminą Kowary, po raz kolejny uroczyście wręczył barbórkowy upominek panu Franciszkowi.

"Biesiadę Barbórkową" tradycyjnie poprowadził mgr inż. Franciszek Gawor – dyrektor ds. technicznych dawnych Zakładów Przemysłowych R-1 w Kowarach. Podczas spotkania nie zabrakło śpiewania górniczych pieśni i piosenek. Repertuar artystyczny pod kierunkiem Bogumiły Donhefner ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kowarach przedstawiły także dzieci.

– W tym roku, w piątek, 6. grudnia w Ratuszu Miejskim w Kowarach o godz. 1600 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. W ramach sesji wykłady wygłoszą mgr inż. Franciszek Gawor ("Historia górnika wiertnika") i dr Zbigniew Piepiora ("Śladami kowarskich górników rudy uranowej") – powiedział Mirosław Górecki.

– W związku z dużym zainteresowaniem kowarzan i mieszkańców odwiedzających nasze miasto, w dniu 1.12.2013 r. ponownie otworzyliśmy w "Gościńcu na Starówce" stałą wystawę "Śladami kowarskich górników i ich rodzin", która rok temu była prezentowana tylko przez kilka miesięcy. Można ją obejrzeć bezpłatnie, codziennie w godzinach 12.00-18.00 – oznajmiła Danuta Piepiora.