Print

Kamienna Góra - honorowi dawcy krwi odznaczeni medalem I stopnia

Krwiodawcy z powiatu kamiennogórskiego spotkali się dzisiaj (piątek, 29 listopada) na akademii zorganizowanej z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa.


Przed honorowymi dawcami krwi wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz zespół romski. Dzieci przedstawiły krótki program dotyczący znaczenia krwi w życiu.

Coroczna akademia jest tradycyjnie okazją do wręczenia odznaczeń za oddanie odpowiedniej ilości krwi. Odznaczenia trzeciego stopnia przyznawana są kobietom po oddanie 5 litrów krwi, a mężczyznom 6 litrów. Wyróżnienie drugiego stopnia przysługuje paniom po oddaniu 10 litrów, a mężczyznom 12 litrów krwi. Odznaczenia najwyższego, pierwszego stopnia przyznawane są po oddaniu 15 litrów krwi przez kobiety lub 18 litrów w przypadku mężczyzn.

W tym roku najwyższe odznaczenia otrzymało pięcioro krwiodawców. Dodatkowo wyróżnieni zostali medalem przyznanym przez dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

W 2012 roku w Kamiennej Góry odbyło się 49 akcji, podczas których od 811 dawców pobrano ponad 364 litrów krwi. W tym roku, do 18 października, odbyły się 43 akcje, 638 krwiodawców oddało 287 litrów krwi. W tym roku zarejestrowanych zostało 134 nowych krwiodawców.