aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - sesja

Jedyny punkt porządku obrad dzisiejszej (wtorek, 14 maja) sesji rady miejskiej w Lubawce dotyczył przekazana dodatkowych środków na budowę świetlicy w Opawie.

 

Początkowo w budżecie miast na budowę świetlicy zarezerwowano 880 tys. zł, później kwota ta zwiększona zostało to 1,038 mln zł. Na dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji, radni rozważali zwiększenie tej kwoty o 355 tys. zł.

Na część kosztów budowy, 500 tys. zł, Lubawka pozyskała środki z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę samorząd musiał znaleźć we własnym zakresie. Promesa na to zadania przekazana została w lutym. Projekt trzeba rozliczyć w styczniu 2020 roku.

Przetarg na wykonanie prac ogłoszony został w kwietniu. Do tej pory trwały zmiany w projekcie i kosztorysie. Złożone zostały dwie oferty na 1,35 mln zł i 1,65 mln zł. Wybrana została ta tańsza. Zgodnie z nią prace mają się zakończyć 20 grudnia.

Obecna świetlica działa w budynku byłej szkoły. W części obiektu znajdują się prywatne mieszkania. Jak tłumaczyła radnym Ewa Kocemba, z powodu problemu z dogadaniem się z właścicielami lokali, są trudności w korzystaniu ze świetlicy. Po zbudowaniu nowej świetlicy, stara przeznaczona zostałaby na sprzedaż.

Projekt świetlicy był konsultowany z mieszkańcami Opawy. Z budynku ma korzystać sołectwo i dwa klubu sportowe działające we wsi. Mieszkańcy zgodzili się we własnym zakresie zagospodarować teren wokół budynku. Według projektu koszt tych prac to 180 tys. zł.

Radny Mariusz Głód zaproponował uszczuplenie projektu świetlicy w Opawie i przekazanie 350 tys. zł na wkład własny przy budowie świetlicy w Paczyniu, o której radni niedawno dyskutowali. Burmistrz E. Kocemba i kierownik Alfred Michno tłumaczyli, że nie ma takiej możliwości. Projektu nie można już ograniczyć, zakończył się program z dofinansowaniami do takich inwestycji.

Projekt zakłada budowę świetlicy o powierzchni całkowitej 480 m kw., z powietrzną pompą ciepła i fotowoltaiką. Alfred Michno wyliczył, że koszt budowy metra kwadratowego świetlicy, zgodnie z ofertą przetargową, to 2800 zł. Uwzględniając dotację z Urzędu Marszałkowskiego, gmina zapłaciłaby 1780 zł za metr kwadratowy. Część radnych obawiała się, że podczas realizacji prac pojawią się koszty dodatkowe i ostateczny koszt wzrośnie.

Za przekazaniem dodatkowych środków na budowę świetlicy głosowało 7 radnych, 8 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał. Zmiany w budżecie nie zostały przyjęte, więc, bez zapewnionego finansowania, burmistrz nie może podpisać umowy z wykonawcą.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA