aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Pisarzowice - Naucz mnie, a nauczę innych

Przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy Kamienna Góra odebrali dzisiaj (poniedziałek, 11 marca) defibrylatory AED kupione przez strażaków z Pisarzowic w ramach projektu "Naucz mnie, a nauczę innych".

 

Strażacy z OSP Pisarzowice w zeszłym roku napisali projekt zakładający naukę zasad zachowania w sytuacji zagrożenia. Uzyskali dotację od PZU. Na realizację projektu uzyskali 43 tys. zł. Wkład własny (3 tys. zł) zapewniła gmina. Projekt realizowany będzie do czerwca.

Pisarzowice - Naucz mnie, a nauczę innych

Na terenie gminy trwa właśnie realizacja pierwszego etapu projektu. Druhowie przekazują przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych wiedzę o tym, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Dzieci poznają m.in. numery alarmowe, wiedzą jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi. Poznają zasady pierwszej pomocy m.in. pozycję boczną, zasady reanimacji. W zajęciach uczestniczy ok. 50 osób, podzielonych na dwie grupy. Młodsza to przedszkolaki i dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Pozostali ćwiczą w starszej grupie. Zajęcia odbywają się w Domu Kultury w Pisarzowicach i strażackiej remizie w Krzeszowie.

Pisarzowice - Naucz mnie, a nauczę innych

Drugim etapem realizacji projektu będzie przekazywanie zdobytej wiedzy rówieśnikom ze szkół z terenu gminy. Przeszkolone dzieci odwiedzą wszystkie placówki w towarzystwie doświadczonych ratowników i strażaków.

Pisarzowice - Naucz mnie, a nauczę innych

W ramach projektu zakupione zostało wyposażenie. Dzisiaj strażacy przekazali do szkół cztery defibrylatory AED. Do tej pory na terenie gminy były trzy takie urządzenia. Każde umożliwia udzielenie pomocy osobie z zatrzymanym krążeniem nawet przez przypadkowego świadka zdarzenia. Nie trzeba mieć do tego fachowej wiedzy. Urządzenie wydaje komendy umożliwiające prawidłowe podłączenie i zastosowanie. Zakupionych zostało 6 defibrylatorów szkoleniowych, które wykorzystywane są podczas nauki udzielania pierwszej pomocy. W ramach projektów jednostka kupiła dwa komplety manekinów służących do nauki reanimacji. Kupione zostały również deski ratownicze.

Pisarzowice - Naucz mnie, a nauczę innych

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez