aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. .B Adamus - ZSZiO Kamienna Góra

Dzisiaj (poniedziałek, 11 marca) w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o kapitanie Józefie Sierocińskim, patronie klas mundurowych.

 

Konkurs zorganizowała Małgorzata Cedzidło, pytania układał Tadeusz Kosiba. W konkursie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas mundurowych. Ich zadaniem było wypełnienie testu wiedzy składającego się z pytań otwartych. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany. Dwóch uczniów osiągnęło identyczny wynik i zajęli równorzędne pierwsze miejsca. Konkurs wygrali Gracjan Wastag i Marcel Borys. Niewiele gorszy wynik uzyskała Amelia Gucwa.

W uroczystym podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród uczestniczył Bogdan Adamus, regionalista od lat dbający o pamięć o kapitanie J. Sierocińskim.

Józef Sierociński urodził się 12 listopada 1891 roku w Łodzi. Od 1917 roku w Ameryce Północnej zajmował się rekrutacją ochotników do tzw. Błękitnej Armii. Był adiutantem gen. Józefa Hallera. Do Europy wrócił w 1918 roku. Walczył w wojnie 1920 roku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych. Podczas II wojny światowej stracił cały majątek. W październiku 1945 roku wraz z żoną przyjechał do Kamiennej Góry. Na przełomie 1945/1946 Sierocińscy zamieszkali w budynku przy dzisiejszej ul. gen. J. Hallera, wtedy pl. Botanicznym 2. W 1953 J. Sierociński został sparaliżowany od pasa w dół. Zmarł 2 stycznia 1955 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Katowickiej.

fot. Bogdan Adamus

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez