aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
poseł Iwona Krawczyk

O amerykańskim stylu Roberta Biedronia i aktualnych pracach w Sejmie rozmawiali dzisiaj (poniedziałek, 4 lutego) dziennikarze z poseł Iwoną Krawczyk. Posłanka zaproponowała comiesięczne spotkania z mediami podczas śniadań w biurze poselskim.

Sprostowanie

Program Mama4+ obejmuje również ojców. Poprawka wprowadzona została w Sejmie podczas prac na projektem ustawy.

Oryginalna informacja
W weekend Robert Biedroń ogłosił utworzenie nowej partii o nazwie Wiosna. Według I. Krawczyk były poseł, były prezydent Słupska, w amerykańskim stylu porwał młodych ludzi wykorzystując populistyczne hasła. Posłanka z Kamiennej Góry podkreśliła jednocześnie, że na scenie politycznej jest miejsca dla ugrupowania odważnie mówiącego o prawie do aborcji, in vitro, rozdziale kościoła od państwa, likwidacji lekcji religii w szkołach. Wszystkie te propozycje zgłosił R. Biedroń.

Relacjonując aktualne prace parlamentu I. Krawczyk nawiązała do wydarzeń z listopada 2018 roku i podpisania umowy koalicyjnej Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością na Dolnym Śląsku. Wśród deklaracji było m.in. ograniczenie, a później likwidacja podatku od kopalin, który dotyczy tylko KGHM. Do dzisiaj nie ma zmiany w prawie realizującej którąkolwiek z koalicyjnych obietnic.

I. Krawczyk krytykowała również przekazanie 1,2 mld zł dotacji dla mediów publicznych (10 stacji telewizyjnych i 18 radiowych). Podkreślała, że jednocześnie PiS odrzucił wszystkie poprawki budżetowe zgłaszane przez opozycję. Ich realizacja byłaby znacznie tańsza.

Jednym z tematów zakończonego posiedzenia Sejmu był program Mama4+, czyli wsparcie dla matek, które wychowując minimum czworo dzieci nie wypracowały emerytury. Według I. Krawczyk program obejmie tylko 86 tys. kobiet spośród 820 tys. pań wychowujących minimum czworo dzieci. Reszta potrafiła dzielić czas między rodzinę, a pracę. Program jest więc niesprawiedliwy. Po pierwsze nie obejmuje ojców. Po drugie, to kolejne rozwiązanie pozbawiające pewną część społeczeństwa chęci do pracy zawodowej. Nie wiadomo również skąd wzięło się kryterium czwórki dzieci. W innych programach taka granica nie obowiązuje np. Karta Dużej Rodziny dotyczy rodzin z minimum trójką dzieci. Według posłanki program 500+ nie jest skuteczny. W minionym roku urodziło się 388 tys. dzieci, o 13 tys. mniej niż rok wcześniej. Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa nie zachęcają więc do zwiększania rodziny.

W biurze poselskim I. Krawczyk najwięcej interwencji dotyczy programów socjalnych m.in. 500+. Duża grupa korzystających z pomocy posłanki ma problem z biurokracją. W przypadku rodzin starających się o 500+, gdy jedno z rodziców pracuje zagranicą, niezbędne jest złożenie dodatkowego wniosku. Jego weryfikacja potrafi trwać nawet kilkanaście miesięcy.

I. Krawczyk odniosła się również do proponowanych zmian w ustawie o prawach pacjenta. Ma ona gwarantować rodzicom prawo pobytu przy leczonym w szpitalu dziecku. Jednocześnie wprowadza opłaty za nocleg rodzica w szpitalu. Według posłanki koszt pobytu rodzica powinien być częścią procedury leczenia i jako taki pokrywany przez NFZ.

poseł Iwona Krawczyk

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez