aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. fundacja Europejska Perła Baroku

W Krzeszowie zakończył się drugi etap konserwacji zabytkowych organów Michaela Englera.

 

Zakres prac obejmował przeprowadzenie konserwacji sekcji głównej instrumentu w połączeniu z czyszczeniem, usunięciem usterek, uszkodzeń oraz strojeniem sekcji. Remont wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, całość nadzorowana była przez ks. dra Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej. Przedsięwzięcie kosztowało 14 960 euro. Koszty zostały pokryte przez fundację Erika-Simon.

Podczas konserwacji wykonany został demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawa wentyli, wymiana uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja traktury. Montaż, intonacja i strojenie sekcji.

Instrument Michaela Englera znajdujący się w krzeszowskiej bazylice to unikat. Organy składają się w 95% z oryginalnych części. Całe organy posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.

fot. fundacja Europejska Perła Baroku

fot. fundacja Europejska Perła Baroku

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez