aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

zusJuż od wtorku upoważniony przez lekarza asystent medyczny będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie. Zanim to jednak nastąpi jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych (RAM) i zostać zaakceptowane przez ZUS. W praktyce oznacza to, że lekarz zostanie odciążony od obowiązków administracyjnych i będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi.

 

Zgodnie z zapisami ustawy, już 23 października lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracowników wykonujących zawód medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne.
- Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Iwona Kowalska –Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze
Jak upoważnić asystenta medycznego do wystawiania zwolnień?

Pierwszym krokiem lekarza jest wpisanie upoważnianej osoby do Rejestru Asystentów Medycznych, w którym gromadzone są dane o osobach mających upoważnienia do wypisywania zwolnień. ZUS zweryfikuje, czy można udostępnić osobie upoważnionej możliwość wystawiania zwolnień lekarskich w formie dokumentu elektronicznego.

- Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie czy osoba upoważniona ma utworzone w ZUS swoje indywidualne konto na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Bez elektronicznego konta w ZUS wystawienie e-ZLA jest, bowiem niemożliwe – dodaje.

Na Dolnym Śląsku szkolenia lekarzy trwają już od wielu miesięcy. Są one organizowane także w przychodniach i szpitalach. Na zajęciach, które prowadzą konsultanci Zakładu lekarze na miejscu mogą pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e-zwolnień żeby to było możliwe muszą mieć przy sobie przenośną pamięć USB, żeby zapisać na niej certyfikat.
Najbliższe szkolenia odbędą się 7 listopada i 12 grudnia o godz. 10.00 (środa) we wszystkich placówkach ZUS na terenie wałbrzyskiego Oddziału. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez